Zeytinyağlı Zerzevat Dolması

semaver

New member
Zeytinyağlı Zerzevat Dolması Tanımı İçin Materyaller

• 8 dolmalık biber
  • 2 patlıcan
  • 1 kabak
İç gereçleri;

• 1 bardak pirinç
  • 1 kuru soğan
  • 1 domates
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1 tatlı kaşığı dolmalık fıstık
  • 1 tatlı kaşığı kuş üzümü
  • 1 çay kaşığı dolma baharı
  • 1 tatlı kaşığı nane
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Su
Zeytinyağlı Zerzevat Dolması Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

Merhabalar.

Ben biberi sevmediğim için dolmayı her vakit bu türlü yaparım. Ben kabak patlıcan ve biber kullandım fakat patates ve domates de ekleyebilirsiniz.

1. Öncelikle patlıcanlarımızın acı olmaması için içlerini oyarak tuzlu suda yarım saat kadar bekletiyoruz. çabucak sonrasında dolmamızın içini hazırlayalım.
  2. 2-3 kaşık zeytinyağına 1 baş soğanımızı yemeklik doğrayarak ekliyoruz. Soğanlarımız pişene kadar bekliyoruz çabucak sonrasında domatesimizi rendeliyoruz.
  3. 1 kaşık da domates salçamızı ekleyerek kavuruyoruz. 5 dk kadar kavrulduktan daha sonra yıkadığımız pirinçlerimizi ekleyerek karıştırıyoruz.
  4. Bir kaç kere karıştırdıktan daha sonra üzüm ve fıstıklarımızı isteğe bağlı, 1 tatlı kaşığı nane, 1 çay kaşığı dolma baharı, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı kırmızı tatlı toz biber ekleyip üzerine de 1 su bardağı su ekleyip suyunu çekmesini bekliyoruz.
  5. Dolma içimiz hazır olduktan daha sonra dolmalarımızı doldurup tenceremize dik olarak diziyoruz.
  6. Pişme mühletine göre biberler daha geç piştiği için tencerenin ortasına, kabak ve patlıcanlar daha çabuk piştiği için kenarlara diziyoruz.
  7. Patlıcanlarımızın içine doldurmadan evvel bir çimdik toz şeker ekleyebilirsiniz acı olmaması için. Ben dolmaların üzerine kırmızı kapya biberlerden keserek koydum domates ile de kapatabilirsiniz.
  8. ondan sonrasında 3 su bardağı suyu dolmaların etrafından ekleyerek ocağın altını orta derecede açıyoruz.
  9. Dolmaların üzerine yaklaşık 2 çorba kaşığı kadar zeytinyağı ekleyerek pişmeye bırakıyoruz.
  10. Yarım saat daha sonra denetim ederek ocaktan alabilirsiniz. Şimdiden deneyenlere afiyet olsun.
Zeytinyağlı Zerzevat Dolması Tanımı Fotoğraflı Yapılışı