Yüzlerce okuyucu bize en sevdikleri müzikleri anlattı. En iyisi hangisiydi?

Hasan

Global Mod
Global Mod
Bazı okuyucular, müziğini çok sevdikleri filmi hiç görmediklerini itiraf etti; hatta diğerleri bundan hoşlanmadıklarını bile bildirdi. Film hakkında ne düşünürlerse düşünsünler, başka hiçbir şey dahil, müziği sevdiler.

Son olarak, beni “Baby Driver”dan Jon Spencer Blues Explosion'ın “Bellbottoms” şarkısıyla tanıştıran Wauwatosa, Wisconsin'den Carole Barrowman'a teşekkürler. Ben bunu yazarken çalışıyor.

İşte okuyucu katkılarından bir seçki:

Erken başladı

Longmeadow, Massachusetts'ten Fran Cameron, “Daha da zor geliyorlar” (1972):

Ben 12, ağabeyim ise 14 yaşındaydı. “The Harder They Come” filminin posterinin yanından geçtik. Öğle yemeği parasını Jamaika'daki gangsterlerle ilgili R dereceli bir filme harcama kararı kolaydı. Bu aileme söylediğim ilk ayrıntılı yalandı. Şarkılar bana dünya müziğinin kapısını açtı. Aradan 50 yıl geçmesine rağmen hala bu müzikten bıkamıyorum.
Halifax, Nova Scotia'dan Ferris Kerr “Aristokediler” (1970):

Çocukken bu filmi hararetle izledim, her cümleyi ve melodiyi ezberledim. Çocukken en sevdiğim şarkı bir klasik olan “Everybody Wants to Be a Cat” idi. Artık bir yetişkin olarak düzenli olarak iki ana karakter için yumuşak, romantik bir ana motif olan “Kedi Sevgisi Teması”nı oynuyorum. Spotify her yıl, yılın en çok çalınan şarkıları arasında sıralayarak bana biraz tuhaf takıntımı hatırlatıyor.
Longmont, Colorado'dan Lauren Rankin “Yaptığın şey bu!” (1996):

Beatles'a ve 60'ların pop kültürüne tamamen takıntılıydım ki bu 10 yaşındaki biri için tuhaftı. Anneme bana CD'yi vermesi için yalvardım. Yıllar boyunca onları takıntılı bir şekilde dinledim ve bugün hala dinliyorum. Müzik o kadar akılda kalıcı, o kadar sıcak, o kadar nostaljik, o kadar güzel ki neredeyse 30 yıldır aklımda kaldı.
Santa Barbara, California'dan Spencer Glesby, “Marie Antoinette” (2006):

Dördüncü sınıf öğrencisiydim, deneyimsizdim ve müzik hakkında daha fazla şey öğrenmek için sabırsızlanıyordum. Bir aile arkadaşım (benim için dünyanın en havalı insanı) bana film müziğini verdi ve ertesi yıl onu taşınabilir CD çalarımda döngüsel olarak dinledim; yeni dalga, post-punk'ın görünüşte anakronik karışımı karşısında kafam karışmış ve keyiflenmiştim. , ambient ve barok şarkılar. Bu film nasıl işe yarayabilir? Nihayet elime bir DVD aldığımda suskun kaldım.
New York'tan Michael Adams hakkında “Ben Hur” (1959):

Çocukluğumda ailem Cincinnati'yi ziyaret ettiğinde ilk gösterimini görmüştüm. Bir filmin anlatım gücünden ve görsel ihtişamından hiç bu kadar etkilenmemiştim. Ve müzik! Film müziği iki ayrı LP'de yayınlandı ve her ikisinin de vinillerini toz haline getirdim. Şu anda bile her notanın dijital versiyonu telefonumda mutlu bir şekilde yaşıyor.
Hayatımın fon müziği

Rockford, Illinois'den Susan Campbell, “Vadi Kızı” (1983):

En çok hatırladığım şey, 80'lerin ortasında lise arkadaşlarımla VHS'de defalarca izlediğimdir. Özellikle Plimsouls'un performansını seviyorum ama tüm şarkılar bana New Waver olarak geçirdiğim zamanları ve genç Nicolas Cage'in arkadaşım olmasını nasıl dilediğimi hatırlatıyor.
Bridgewater, NJ'den Debi Bass, “Büyük soğuk” (1983):

The Big Chill'i 1983'te Boston'da genç, bekar ve aşkı ararken izlemiştim. Bugün şarkılardan birini duyduğumda eski dostlara, randevulara, kızların tatillerine ve çok daha fazlasına dair birçok anı aklıma geliyor.
Lori Rhodes, Lizbon, Portekiz'den “Oldukça Pembe” (1986):

Film müziğini filmden daha çok beğendim – ve birkaç yıl sonra müstakbel kocamla tanıştığımda ve birlikte ilk yolculuğumuzda bu kaseti çaldığında hoş bir sürpriz yaşadım.
New York'tan Grace Bosley hakkında “William Shakespeare'in Romeo + Juliet'i” (1996):

Bu film müziği, Xennials'ın hala kara kara düşünen, korku dolu ve aşk hastası kalplerinde özel bir yere sahiptir.
Boulder, Colorado'dan Mary Beth Reece, “Doktor Jivago” (1965):

Bu annemin en sevdiği filmdi. Doğduğum yıl çıktı. 1973 yılında ben henüz 7 yaşındayken öldü. Ben de filmi seviyorum, ama gerçekten beni gözyaşlarına boğabilen film müziği (sanırım iyi bir şekilde ve oldukça hızlı bir şekilde). Bazen bu şekilde hatırlamak iyidir. Maurice Jarre'nin müziği güzel, şok edici, egzotik ve aynı zamanda korkutucu.
Los Angeles'tan Emily Chang aracılığıyla “Chungking Ekspresi” (1996):

19 yaşındaydım, UCLA'daki ilk baharımdı ve yeni bir şehirde yalnız bir insandım. “Chungking Express”in müzikleri beni her zaman bu kampüse ve bu bahara geri getirecek. Her şeyi, hatta yalnızlığı bile bir şarkıyla romantikleştirecek kadar genç olmak hakkında. Yeni hayaller tasarlamak ve bunları yeni arkadaşlarla, kendine özgü hayalleri olan arkadaşlarla paylaşmak hakkında.
Heather Mead, Seattle'dan “bekarlar” (1992):

Üniversitede birinci sınıf öğrencisiydim, mor saçlı, çiçekli elbiseler, flanel gömlekler ve asker botlarıyla çılgın bir bebektim; Seattle müziğine takıntılıydım. Kasetleri dinledim ve Seattle'a taşınıp bu kulüpleri, grupları ve tüm Seattle sahnesini göreceğim günün hayalini kurdum. Bu dört yıl sonra başıma geldi.
Georgia'dan Christina Crowley hakkında “Lego filmi” (2014) ve devamı:

Her iki filmi de oğlumla sinemada izledik. Film müziklerini dinledik Bütün zaman. Arabada, evde, dışarıda oynarken, içeride oynarken, yürürken, yatmadan önce, doğum günlerinde, okuldan sonra, yatmadan önce, okula hazırlanırken. Bütün zaman.
Bir duyguya bağımlıyım

Dana Still, Parksville, Britanya Kolumbiyası'nda “Yerel kahraman” (1983):

Mark Knopfler'ın bir başyapıtı. Albümü ilk kez bütünüyle çaldığımda, yerde tek başıma dinledim. Son parça olan “Going Home”un 2 dakika 28 saniyelik işaretine kadar, ayağa fırlayıp gözlerimde sevinç gözyaşlarıyla odanın içinde dans etmek zorunda kaldığım zamana kadar, sonuna kadar, ardından albümü tekrar dinledim. .
Nashville'den Kevin Fox aracılığıyla “Dünyanın sonuna” (1991):

Ruh halinin sürekliliği, CD'nin tamamında rahatsız edici bir unsur yok. Sevişmek için çok harika
🙂
Wauwatosa, Wisconsin'den Carole Barrowman “Bebek Sürücüsü” (2017):

Bu, havamdayken benim müziğim. Hangisi olduğu önemli değil. Bu bir “Mutfak Lavabosu” derlemesi. Her şey orada. Rock, blues, caz, artı T. Rex ve tüm zamanların en iyi açılış şarkısı: Jon Spencer Blues Explosion'dan “Bellbottoms”. Hız sınırına uymaya çalışın.
Laurie Lynn Berger, Clarkston, Washington'dan “8 mil” (2002):

Üstü açık Miata'mla dolaştığımı, bu CD'yi dinlediğimi ve bu kadar özgünlük ve tutkuyla rap yapabilen beyaz bir adama hayran kaldığımı hatırlıyorum. Parçalar çok fazla duygu, mizah ve tazelik içeriyor. Bugüne kadar bu parçaların tadını çıkarıyorum ve mutlu bir şekilde (kötü bir şekilde!) rap'e eşlik ediyorum.
Kelly O'Brien, Seattle'dan “Vahşi doğaya” (2007):

Eddie Vedder'in sesi bir hediye. Yürüyüş yaparken onları düzenli olarak dinliyorum. Müzik sanki dağlardaymışım, doğanın ortasındaymışım gibi hissettiriyor. Benim için bu 30 dakikalık bir keyif.
Hilton Head Island, SC'den Virginia Lawro, “Kitap hırsızı” (2013):

Kitap filme çekildiğinde 2013 yılında Orlando, Florida'ya onu görmeye gittim. Daha sonra, öğrenciler sessizce çalışırken, sınıfımda sık sık film müziğini çaldım. Film müziği, gençliğin neşesini ve II. Dünya Savaşı'nda ölümün köye getirdiği acı ve ıstırabı yansıtıyor. Film müziği beni öğrencilerimin edebiyata aşık olmalarını çok keyif aldığım ve izlediğim sınıfıma geri götürüyor.
Donna Verteramo, Rosendale, NY'den “Rushmore” (1999):

Filmi beğendim ama müzikleri daha da hoşuma gitti.
Film? Hangi film?

Winston-Salem, NC'den Alex Abrams, “Beale Sokağı konuşabilseydi” (2018):

Filmi daha önce izlememiş olsam da müziklerini hala çok seviyorum. Rahatlatıcı bir müziğe ihtiyacım olduğunda her zaman dinlerim. Chicago'ya uçağımda bir bebek ağlarken dinliyorum.
Minneapolis'ten Brigid Riley hakkında “Bir kalpten” (1982):

Francis Ford Coppola'nın filmini hiç izlemedim ama 80'lerin ortalarında bir arkadaşım bana film müziğini gösterdi ve o zamandan beri favorilerim listesinde yer alıyor. Arkadaşımın ve benim o zamanlar çocuklarımız vardı, bu yüzden gezilerimiz sadece güney Minneapolis'teki oturma odasında küçüklerin yakınlarda uyuduğu sırada oturduğumuzda akustikti. Tom Waits ve Crystal Gayle'ın seslerinin birleşimi beklenmedik derecede doğru.
Galveston, Indiana'dan Stephen Kitts “Gül” (1979):

Film müziği, yalnızca filmden alıntılarda görülen eksiksiz performansları içerir. Sonu dışında filmin içeriğine dair albümden hiçbir şey çıkaramadım ama ilgimi çekti. Elbette filmi bir ara izlemiştim ki bu da büyüleyici ama bugüne kadar filmi izlediğimde hep biraz hayal kırıklığına uğradım çünkü albüm beynime o kadar kazınmıştı ki.
Brooklyn'den Daniel Evans aracılığıyla “Tron: Miras” (2010):

Film sadece oldukça kötü olduğu için unutulmaz, tekinsizliğe yönelik basmakalıp bir bıçaklama ve kimseyi tatmin etmedi. Bununla birlikte, Daft Punk'ın tartışmasız en iyi albümlerinden biri olan film müziği, kanınızı pompalayacak birkaç banger'ı olabilecek ama asla olmamış bir filmi anımsatan hoş atmosferik parçalarla birleştiren güzel dijital müzik dizelerinden oluşuyor.
Dalton, Georgia'dan Brian Beer, “Kıyamet Gecesi” (1993):

Filmi hiç görmedim! Film müziğinin punk rock metal ve rap yıldızlarının muhteşem eşleşmesi başlı başına bir smaç.
Rochester, NY'den Allyson Martel “Chelsea duvarları” (2002):

Sahibim Hala Bu filmi görmek istiyorum ama yine de onu istiyorum. Ethan Hawke'ın ilk yönetmenlik denemesidir. Film müziğini bir plak mağazasında buldum ve dinlemeden satın aldım. Şarkılar hâlâ hayatıma nüfuz ediyor. Wilco'yla dolu, atmosferik ve John Lennon'ın “Jealous Guy” şarkısının cover'ını içeriyor. Düğünümde baştaki ve sondaki enstrümanlar çalındı.