Wayne'e olan aşkınızı kısaltacak 5 dakika

Hasan

Global Mod
Global Mod
Bana onunla takılmanın ve konuşmanın nasıl bir şey olduğunu hatırlatıyor. Bir dakika kuantum fiziğinden bahsediyordu, bir dakika sonra popüler kültürden bahsediyordu. Wayne'le konuşmayı özlüyorum ve bu besteyi çalarken sanki onunla sohbetlerime devam ediyormuşum gibi hissediyorum.

YouTube'da dinle

◆ ◆ ◆

Giovanni Russonello, caz eleştirmeni

“Yeşim Evi”

Wayne Shorter'ın Blue Note için hazırladığı ikinci albümü “Juju”nun müziği de buna uygun olarak karanlık sanatlar enerjisi yayıyor. Bu altı parça, kendi içine gömülmene, isimsiz duyguları keşfetmene, kaybolmuş hissetmene neden olabilir – ama sonra her zaman bir şekilde seni tekrar dengeye getirebilir ve gücünüzü onaylayarak kendinizi güçlenmiş hissetmenizi sağlayabilirler. Bu kısmen Elvin Jones'un istikrarlı davul çalmasının eseridir: esnek ride zili, onun dengeli, yıkıcı kick davulu. Reggie Workman'ın bas gitarını ve McCoy Tyner'ın piyanosunu ekleyin ve tamamen Shorter'ın akıl hocası John Coltrane'e bağlı bir ritim bölümü elde edin. Ancak artık Coltrane'in tarzından yalnızca ihtiyaç duyduğu şeyleri benimsemeyi öğrendiği gibi, Shorter da besteci ve solist olarak bu ritim bölümünü kendi kulağının etrafında büküyor. Shorter'ın melodisini tuhaf açılardan aydınlatan yapışkan ve yavaş bas çizgisiyle grubun “House of Jade” üzerinde özellikle ustaca çalışmasına izin veriyor.

30 yaşındaki Shorter, Ağustos 1964'te bu albümü kaydettiğinde Coltrane'in tavsiyesi üzerine Miles Davis'in grubuna katılmak üzereydi. Davis'in ikinci büyük beşlisiyle Shorter, tarihteki en iyi küçük caz gruplarından bazılarını yarattı, ancak taahhütleri onu kendi gruplarıyla turneye çıkmaktan alıkoydu. Shorter'ın, 60'ların ortasından sonuna kadarki tarihi, ateşli kariyeri boyunca grup lideri olarak, yaşayan diğer müzisyenlerden daha iyi yazıp çaldığı dönemde, elimizde olan tek şey temelde stüdyo kayıtları. Ve kendin için yapman gereken ilk büyü “Juju”dur.

YouTube'da dinle

◆ ◆ ◆

George Burton, besteci ve yapımcı

Wayne Shorter ve Herbie Hancock'un yazdığı “Aung San Suu Kyi”

Wayne Shorter'ın tüm repertuarını kapsamlı bir şekilde incelemiş biri olarak, özellikle bir müzisyenin kariyerinin çoğunlukla müzik ve hayat algısını yansıtacak şekilde geliştiği göz önüne alındığında, mekan kavramı aklıma sık sık geliyor. Shorter tarafından yazılan ve seslendirilen “Aung San Suu Kyi”, demokrasi ve insan hakları için verdiği uzun mücadeleyle tanınan, Nobel Barış Ödülü sahibi ve Myanmar'ın eski lideri olan Burmalı siyasetçiden ilham aldı. Bu melodide, melodinin basit güzelliğinden onun altında yatan yoğun melodiye kadar onun gibi biriyle ilişkilendirilebilecek çeşitli fikirleri duyabilirsiniz. Bu deneyimi sunmak için birlikte çalıştığımız fikriyle aynı zamanda bilinmeyendeki rahatlığı da gösteriyor.

Shorter'ın “Aung San Suu Kyi”de görüldüğü gibi güzel melodiler yaratma yeteneği, sanatsal ifadenin özünü en üst düzeyde somutlaştırıyor ve siyahi müzik tarihi boyunca devam ediyor. Kornasının tonu ve modülasyonu, topluluklarındaki her oyuncunun bireyselliğiyle birleştiğinde, sesin keşfi konusundaki derin anlayışını ortaya koyuyor. Lee Morgan, McCoy Tyner ve Elvin Jones'tan oluşan gruplardan Weather Report topluluğu ve Danilo Perez, John Patitucci ve Brian Blade'den oluşan en yeni grubuna kadar Shorter'ın müziği yalnızca müzikte değil, hayatın kendisinde de bir değişim anlayışını yansıtıyor. Besteleri sadece melodilerden ibaret değil; dinleyicileri büyüleyen ve onları müzikal ve duygusal manzaraların derinliklerini keşfetmeye davet eden anlatılardır.

YouTube'da dinle

◆ ◆ ◆

Jahari Stampley, piyanist ve besteci

“Çocukların Gözleri”

Büyüleyici. Fantastik. İlham verici. Kontrollü. Özgür. Bunlar muhteşem besteci Wayne Shorter'ın en sevdiğim şarkısını tanımlayacak bazı kelimeler: “Infant Eyes”. 1966'da Speak No Evil albümünde yayınlandı. Bu devrim niteliğindeki beste ve kayıttaki etkili müzisyenler topluluğu benim müzik soyunun başlangıcını teşvik etti. Annemin Wayne Shorter'ı bir sanatçı olarak müzik yolculuğunun katalizörü olarak görmesinden annemin bir piyanist, besteci ve grup lideri olarak ilk deneyimlerine kadar, onun müzikal etkisi nesiller boyunca devam etti.