Urfa Yolu Acılı Kurubiber Patlıcan Dolma

semaver

New member
Urfa Metodu Acılı Kurubiber Patlıcan Dolma Tanımı İçin Materyaller

Dış gereci için;

• Kuru biber ve patlıcan
İç harcı için;

• 2,5 su bardağı pirinç
  • 3 adet soğan
  • Sıvıyağ
  • 3 yemek kaşığı acı biber salçası (Acıdaki damak zevkinize ve salçanızın acılık derecesine bakılırsa ölçüsü ayarlayabilirsiniz)
  • 3 adet orta uzunluk domates
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pulbiber
  • Yenibahar
Urfa Yolu Acılı Kurubiber Patlıcan Dolma Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Kuru biber ve patlıcanlar ipte oluyor, 1 ipi tam yapacaksınız verdiğim ölçüler ülkü (örneğin ben 1 ip biber 1 ip patlıcan yapıyorum bu ölçülerle)
  2. Öncelikle almış olduğunuz dolmalık biberi ve patlıcanı ipinden çıkarıyoruz ve yıkıyoruz tozları gitsin diye.
  3. Akabinde büyükçe derin bir tencere de suyu kaynatıyoruz, fokurdayan suyun içine atıyoruz sırasıyla 10 ar dakika kaynayan suyun ortasında haşlanmalarını sağlıyoruz (Çok haşlayıp dağılmamasına dikkat ediniz)
  4. Haşlanan biber ve patlıcanlarımızı süzerek bir tepsiye aktaralım.
  5. Dolmaları elimizde doldurmamız gerekiyor epey doldurursak hamur kalır pirinçler. Azar azar ve denetimli dolduralım.
    (Doldurma ve tencereye dizim halini fotoğraflarda göstermeye çalıştım)
  6. Dolma taşı yahut üzerini bastıracak biçimde tabak sayesinde kapatalım ve üzerini geçecek biçimde su ekleyelim ve tencerenin kapağını kapatmadan o biçimde üzerindeki dolma taşı yahut tabakla kapattığınız biçimde en az 1 saat kısık ateşte denetimli biçimde pişirelim. Şimdiden deneyen herkese afiyet şeker olsun ????.
Not: Tanımdaki dolma harcıyla taze kabak yahut kuru zerzevat çeşitlerini, kapya biber vs ortasında kullanabilirsiniz.

Urfa Yordamı Acılı Kurubiber Patlıcan Dolma Tanımı Fotoğraflı Yapılışı