Ukrayna’ya yardım etme görevindeki bir orkestra şefi

Hasan

Global Mod
Global Mod
Sonbaharda, “hiçbir şeyin normal olmadığı bir ülkeye bir normallik anı” getirmek için, malzeme teslim etmek ve Ukrayna müziği konseri vermek üzere Lviv’e gitti. İkinci Senfonisi bu hafta Filarmoni programında olan ve 1900’lerden kalma eserleri genellikle Çar II. (Sibelius’un torunu Finli bas gitarist Lauri Porra ile evlidir.)

“Bir ülke özgürlüğü ve uyumu için savaşıyorsa, kültürel kimlik çok önemlidir” dedi.

Stasevska’nın profili yükseldikçe, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir müzik yönetmeni pozisyonu için yarışmacı olarak bahsedildi. Ve ilgilendiğini söyledi.

New York Filarmoni Orkestrası’nın başkanı ve genel müdürü Deborah Borda, onu “güç ve sıcaklığın hoş bir kombinasyonunu sergileyen, ancak ödün vermeyen dinamik bir podyum varlığı” olarak nitelendirdi. Konser günü Alice Tully Hall’da sadece bir prova ile yapabileceğini belirterek, Filarmoni ile ilk çıkışını övdü.

Borda, “Bu cesaret, soğukkanlılık, esneklik ve katıksız teknik gerektiriyordu” dedi. “Gitmeye hazır, günümüzün hevesli kadın şeflerinin en iyi örneği.”

Bu hafta New York’ta verdiği bir röportajda, Ukrayna’da çatışmalar devam ederken müziğin Stasevska’ya bir çıkış yolu sunduğunu söyledi. Buna rağmen, Çaykovski de dahil olmak üzere Rus bestecilerin eserlerini icra etmekte bazen zorlanıyor. Hayran olduğu bestecilerin savaştan sorumlu olmadığını kendine hatırlatarak bununla başa çıkıyor.

“Gerçekten umudum var; Ukrayna’nın öyle ya da böyle kazanacağını biliyorum” dedi. “Şu anda sadece insan olmalıyız ve doğru olanı yapmalıyız.”