Ünlü oyuncu koçu Sandra Seacat 86 yaşında hayatını kaybetti.

Shib

Global Mod
Global Mod
Mütevazı bir oyunculuk kariyerine ve etkileyici bir oyunculuk koçluğu kariyerine sahip olan Sandra Seacat, Actors Studio’da Lee Strasberg’den öğrendiği kendi tekniklerini uygulayarak Laura Dern, Marlo Thomas, Mickey Rourke ve diğer birçok yıldızın elinden gelenin en iyisini yapmasına yardımcı oldu. performanslar, 17 Ocak’ta Santa Monica, California’da öldü. 86 yaşındaydı.

Kocası Thurn Hoffman, sebebin otoimmün bir hastalık olan birincil biliyer kolanjit olduğunu söyledi.

Bayan Seacat, 1960’ların başında, Bay Strasberg Sanat Yönetmeniyken Actors Studio’ya katıldı ve genellikle basitçe yöntem olarak anılan prova ve oyunculuk tekniklerini öğretti. Kısa süre sonra dersler vermeye başladı ve oyunculuk koçu olarak ünü artmaya başladı.

1980’lerin başında, psikiyatrist Carl Jung’un rüyalar ve bilinçdışı hakkındaki teorilerini koçluğunda uyguladı ve öğrencilerin kendi duygularına ve geliştirdikleri karakterlere ışık tutmak için rüyalarını kullanmalarına yardımcı oldu, “rüya çalışması” adı verilen bir teknik.

Bayan Seacat, The Hollywood Reporter ile 2015 yılında yaptığı bir video röportajında ”Sanatçı bir şaman, yaralı bir şifacı” dedi. “Malzemeden çıkarmak istediğimiz yaralarımız var. Eğlenceli, acıtıyor ama kötü anlamda değil. Ve bunu yaptığınızda seyircilerdeki insanları da iyileştiriyorsunuz.”

Onunla çalışan aktörler bu duyguyu tekrarladı.

Bayan Seacat’in 40 yılı aşkın bir süredir koçu, öğretmeni ve akıl hocası olduğu Marlo Thomas, e-posta yoluyla “Çalışmak bizim bağımızdı” dedi. “Bana kendi içimdeki gerçeği aramayı, kendi yaralarımı ve seyircilerin yaralarını iyileştirmeyi öğretti. Beni bir insan olarak değiştirdi ve bana koruyucu zırhımı çıkarmayı ve dünyayı bir bebeğin görebileceği gibi görmeyi, onu ilk kez hissetmeyi ve deneyimlemeyi öğretti.”

Bayan Thomas’ın kariyeri, yıllarca 1960’ların durum komedisi That Girl’deki rolüyle belirlendi, ancak Bayan Seacat, onu daha geniş ufuklara fırlatarak daha önemli rollere ve bir kadın rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Emmy Ödülü’ne yol açtı. Kimsenin Çocuğu (1986) adlı TV filminde bir akıl hastanesinde yıllarca.

Peggy Lipton, 1960’larda The Mod Squad suç dizisinin yıldızlarından biri olarak televizyonda da ün kazanmıştı, ancak daha sonra çocuklarını büyütmek için yıllarca oyunculuktan emekli oldu. 1980’lerin sonunda geri dönmeyi düşündü, ancak 1993’te Los Angeles Times’a “Çok korkutucuydu” dedi.

Seacat Hanım’ın derslerinden birine geldiğinde ilk başta biraz gergindi. “Kapının yanındaki masanın altında otururdum,” dedi, “böylece beni görmeye gelirse dışarı çıkabilirdim.”

Ancak, Bayan Seacat’in sonunda korkunun üstesinden gelmesine yardım ettiğini söyledi. 2019’da ölen Lipton, düzinelerce başka televizyon ve film kredisi topladı, en önemlisi, trend olan Twin Peaks dizisi ve devam filmlerinde restoran sahibi Norma Jennings olarak.

Mickey Rourke, 1970’lerde New York’a gelmeden ve sonunda Bayan Seacat ile çalışmaya başlamadan önce çok az oyunculuk yapmıştı – amatör bir boksördü. 1980’ler boyunca Body Heat, Rumble Fish, Angel Heart ve diğer filmlerde yüksek profilli rollere yol açan ciddi oyunculuğu sürdürmesine yardımcı olduğu için sık sık ona itibar etti. 1984’te Los Angeles Times’a “Beni mahveden her şeyi yaratıcı ve zorlu bir şeye kanalize etmekten” sorumluydu.

The Amazing Spider-Man (2012) ve devam filminde baş karakteri oynayan ve Under the Banner of Heaven adlı mini dizideki başrolüyle Emmy adaylığı alan Andrew Garfield da dahil olmak üzere daha genç yıldızlar da onun koçluğundan yararlandı. yıl (Bayan Seacat’in karakterinin annesini oynadığı).

Garfield yaptığı açıklamada, “O bir devrim niteliğindeydi, kültürü değiştiren bir drama ve hikaye anlatımı öğretmeniydi” dedi. “Derin anlam ve güzelliğe sahip bir hayatın nasıl görünebileceği konusunda hepimiz için bir yol gösterici.”

Sandra Diane Seacat, 2 Ekim 1936’da Greensburg, Kan., Dust Bowl’un ortasında, Russell ve Lois (Cronic) Seacat’in oğlu olarak dünyaya geldi.

Northwestern Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, Bayan Seacat New York’a taşındı ve oyunculuk kariyerine başladı. 1959’da Arthur Kaufman ile evlendi ve ilk kredilerinden bazıları Sandra Kaufman adını taşıyor.

Actors Studio’ya kabul edildikten sonra – hamileyken seçmelere katıldığını söyledi – küçük bir rol oynadığı 1964’te Broadway’in “Three Sisters” da dahil olmak üzere çeşitli yapımlarda rol aldı. Ayrıca diğer iki Broadway yapımında, 1973’te A Streetcar Named Desire ve 1976’da Sly Fox’ta küçük roller aldı.

Bayan Seacat, kariyeri boyunca ara sıra televizyon ve filmlerde de rol aldı. Bayan Thomas, Olympia Dukakis, Elaine May, Melanie Griffith ve Peter Falk gibi yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosuna sahip olan 1990 tarihli komedi In the Spirit adlı bir uzun metrajlı film yönetti.

Bob Strauss, Los Angeles Daily News için yaptığı incelemede, “‘In the Spirit’, bu bölgeye uyan tüm giriş ve çıkışları olan bir New York komedisi,” diye yazdı. “Sektörün en saygın oyunculuk koçlarından biri olan yönetmen Sandra Seacat, oyuncu kadrosunun yöntem cinayetiyle paçayı sıyırmasına izin veriyor. Ancak oyuncuların tavırları da bulaşıcıdır; Şakalar işe yaramasa bile, kendinizi partinin bir parçası gibi hissetmek için gülümsersiniz.”

Bayan Seacat’in Bay Kaufman ile evliliği, Michael Ebert ile evliliği gibi boşanmayla sonuçlandı. 1982’de Bay Hoffman ile evlendi. Hayatta kalan kızı Greta ve kız kardeşi Serena Seacat.

Bayan Seacat’in birlikte çalıştığı diğer yıldızların uzun listesi Jessica Lange, Rachel Ward, Ryan Gosling ve Laura Dern’i içeriyor.

2015 Hollywood Reporter videosunda Bayan Dern, “Sandra bana bir oyuncunun isteyebileceği en büyük hediyeyi verdi, bir yöntemin, zanaatın veya herkesin bahsettiği herhangi bir şeyin ötesinde,” dedi ve ekledi: “Bunu bana Sandra verdi.” oyunculuk verildi.”