Soğan Dolması – Yeni Favoriniz Olacak

semaver

New member
Soğan Dolması – Yeni Favoriniz Olacak Tanımı İçin Gereçler

• 6 büyük kuru soğan
  • Haşlamak için su
  • Biraz tuz
İç harcı için:

• 1 su bardağı
  • 100 gram kıyma
  • 1 kuru soğan
  • Maydanoz
  • 1,5 yemek kaşığı salça
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz karabiber kırmızıbiber pul biber kuru fesleğen
Üzeri için:

• 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Üzerini geçmeyecek biçimde sıcak su
Soğan Dolması – Yeni Favoriniz Olacak Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. birinci vakit içinderda soğanlarımızı soyup bir tarafınca yarıya gelecek biçimde kesiyoruz. Bunun için foto ekledim ona bakın lütfen. Tenceremize suyu soğanları ve tuzu ekleyip bi 20 dakika kadar haşlıyoruz. Bu esnada soğanın yaprakları biraz ayrılmaya başlayacak haşlandıkça.
  2. Soğanlar yumuşayınca çıkaralım duyunu süzelim soğumaya bırakalım aman dikkat baya sıcak oluyor.
  3. Bu ortada iç harcını hazırlayalım soğanları maydanozu ufak ufak doğrayıp öbür iç harç gereçlerimizle güzelce yoğuralım ve dolma içimizi hazırlayalım.
  4. Soğuyan soğanlarımızın yapraklarını ayıralım fazlaca büyükse bir yaprak ondan iki dolma da elde edebilirsiniz. Yaprağın bir ucuna iç harcından yerleştirip içine yanlışsız sarın. Bunun ortasında foto ekledim.
  5. Sardığınız dolmaları tenceremize yerleştirin. bu türlü tüm dolmaları dizin. Üzerine yağ gezdirin ve yavaş yavaş suyu ekleyin üzerini geçmeyecek biçimde olsun hatta benim koyduğumdan birazcık daha az da olabilir.
  6. Ben üzerine dolma taşı koydum siz isterseniz tabak kapatabilirsiniz.
  7. Tenceremizin ağzını kapatıp bu türlü bir 25-30 dakika pişirelim. Bu tabiki değişebilir birtakım kimi bakın suyunu çekip yanmasın.
  8. Dilerseniz nar ekşisi yada sumakla servis edebilirsiniz afiyet olsun.
Soğan Dolması – Yeni Favoriniz Olacak Tanımı Fotoğraflı Yapılışı