Sizi caz basıyla baştan çıkaracak 5 dakika

Hasan

Global Mod
Global Mod
Blanton sadece eşlik etmekle kalmıyor, aynı zamanda ritmik-melodik figürleri de çalıyor. “Jive Rhapsody”yi ilk duyduğumda bana Oscar Pettiford'un daha sonra “Bohemia After Dark”ın köprüsünde çalacağı şarkıyı hatırlattığını düşündüm; aynı ritmik melodik figürler konsepti ama bu sefer farklı bir katmanlamayla. Benim için yadsınamaz Batı Afrika kökenlerini geri getiren bu yoğun ritim ve ostinato hissini seviyorum.

Jimmy Blanton'ın yolculuğu, sesinin zenginliğinden güzel melodik ve armonik keşiflerine ve tarihin en önemli gruplarından biri olan The Duke Ellington Orchestra'nın sound'unu oluşturmaya yaptığı büyük katkıya kadar benim gibi bir basçı için çok ilham verici.

YouTube'da dinle

◆ ◆ ◆

Shana L. Redmond, bilim adamı

Marcus Miller'ın “Bumerang”ı

Müzik olmasaydı Boomerang'da (1992) sıradan bir sahne olabilirdi. Sessiz ve dalgın Marcus Graham (Eddie Murphy), yakın zamanda aynı derecede bilgili bir Playgirl tarafından hak ettiği parayı alan Playboy'un kahramanı, ekranın dışından bakıyor. Nerede olduğunu bilmiyoruz ama şarkının uzun sentezleyiciler üzerindeki açılış bas çizgisi dinleyicileri büyülüyor ve sahnenin dramatik bir oyuna yol açacağını gösteriyor. Ve sonra bitti. Sadece 15 saniyede, müziğin bize ne anlattığını anlamak ya da yaptığının etkisinden kurtulmak için yeterli zaman yok ama filmi besteleyen Marcus Miller, filmin iki varyasyonunun kendi hayatıyla yaşamaya devam etmesini sağladı. En İyi Çağdaş Caz Albümü dalında 2002 Grammy ödülünü kazanan “M²” (2001) albümü. Çoklu enstrümantalist, söz yazarı ve yapımcı olan Miller, Herbie Hancock, Miles Davis ve ikonik bas çalışıyla “Never Too Much” (1981) adlı eserini etkileyen Luther Vandross gibi caz ve popüler müzik efsaneleriyle işbirliği yaptı. “M²”deki son parça, “Boomerang Reprise” da kısa ama dokunaklı, 1:54'te, bazılarının hemen caz olarak adlandıramayacağı bir şarkıyı besleyen birkaç bas çizgisi var. Yine de “bumerang gibi” yükselen ve tekrarlanan stil ve tekniklerin birleşimini temsil ediyor.

YouTube'da dinle

◆ ◆ ◆

Syd Schwartz, yazar

Bill Evans Trio'dan “Gloria'nın Adımı”

Piyanist Bill Evans, basçı Scott LaFaro ve davulcu Paul Motian, solist ve eşlikçi rollerini yeniden tanımlayarak caz üçlülerine katılım kurallarını sonsuza dek değiştirdi. Birleşik armonik yaklaşımları ritim bölümünü gölgelerden çıkardı ve konuşma ve doğaçlama olanaklarını genişleten bir grup dengesi kurdu. “Gloria'nın Adımı”, LaFaro'nun, kız arkadaşı Gloria'nın üst kattaki dairesine dönerken attığı adımlara bir övgüdür. Onun tonu, tekniği ve gençliğin coşkusu, bas ifadesinde bir ustalık sınıfı sunuyor.

LaFaro'nun etkileyici bas solosundan önce bile müzik, eylem halindeki demokrasinin titrek, melodik sesiydi. Lider ve destekleyici oyuncuların geleneksel dizilimi, bir kuş sürüsüne benzer şekilde, karmaşık bir şekilde koordine edilmiş hareketler ve yön değişiklikleriyle uçarak, bir kovan zihni gibi hareket eden bir mırıltıya dönüşür. Evans, LaFaro ve Motian, Gloria'nın gelişini kutlarken, üç bedende nefes kesen bir müzisyen yanılsaması yaratıyorlar; sallanan, parıldayan bir melodik parlaklık çağlayanı. “Gloria's Step”, her caz kütüphanesinde bulunması gereken, çığır açan bir kayıt olan Village Vanguard'da Pazar gününün açılış parçası. Trajik bir araba kazası, Village Vanguard performanslarından 10 gün sonra LaFaro'nun hayatına mal olacak, bu üçlünün yükseliş eğrisini zamanından önce sonlandıracak ve bu albümü (ve onun ikiz kardeşi “Waltz For Debby”) başarılarının zirvesi olarak bırakacaktı.

YouTube'da dinle

◆ ◆ ◆

Adi Meyerson, basçı ve besteci

Ahmad Jamal Trio'dan “Ama Benim İçin Değil”

Israel Crosby'yi bilmek neredeyse gizli, havalı bir çocuk kulübünün parçası olmak gibidir. Bunu bilen herkes bilir. Ve eğer insanlar Yapmak Gelip öğrenelim, gerçekten geri dönüş yok. Pek çok insan için bunu söylediklerini biliyorum ama bence onun gerçekten zamanının ilerisinde olduğunu söylemek yanlış olmaz.