Size Shirley Horn'u sevdirecek 5 dakika

Hasan

Global Mod
Global Mod
YouTube'da dinle

◆ ◆ ◆

Billy Hart, davulcu

“Neden seni seçtim?”

Yaptığım en sevdiğim kayıtlardan biri, ben ve Buster Williams'ın Shirley'e eşlik ettiği “A Lazy Afternoon”du. En sevdiğim şarkılardan biri de “Neden Seni Seçtim?” Onunla birlikte sahneye çıktığımızda bize neler hissettirdiği inanılmaz. Beni bir kereden fazla ağlattı. Seyircinin önünde utanç vericiydi ama müzik beni çok etkiledi. Ve onun etkisi hem şarkıcı hem de piyanist olarak her yerde açıkça görülüyor. Herbie Hancock'u dinlediğinizde bile Herbie'nin Shirley Horn'u gerçekten dinlediğini söylüyorsunuz! Bunu herkes söyleyebilir ama özellikle Shirley Horn ile Miles Davis'le birlikte Village Vanguard'da birden fazla kez oynadığım ve bu süreçte Herbie ile tanıştığım için bunu söyleyebilirim. Diana Krall gibi bir dizi genç şarkıcı, şarkı söyleme tarzlarını gerçekten Shirley'den örnek aldı. Geçenlerde Samara Joy ile konuştum ve bana “A Lazy Afternoon”un en sevdiği kayıtlardan biri olduğunu söyledi.

YouTube'da dinle

◆ ◆ ◆

Andrey Henkin, müzik eleştirmeni

“Uyuşturucu bağımlısının rolünün sonuçları”

Çağdaşı Nina Simone gibi, klasik eğitim almış piyanist Shirley Horn da isteksiz bir şarkıcı olarak başladı. 1960'ların başındaki ilk başarısının ardından Horn, sesini duyurduğu ortamlardan giderek daha fazla hoşnutsuz hale geldi ve 1966'da ilgi odağı olmaktan çıktı. 1970'lerin sonlarında yeniden ortaya çıkmadan ve hayatının sonuna kadar giderek daha da ünlü olmadan önce, 1973'te pek tanınmayan Perception etiketi için tek bir albüm kaydetti; bu, 1960'taki ilk çıkışının mahremiyetine ve yine piyanosuyla bir geri dönüş oldu. Great American Songbook'un standartlarıyla güncel pop müziğin standartlarını harmanlayan bir set olan konserin kapanışı, Horn'un “Consequences of a Drug Addict Role” diskografisindeki cesur farklılıktır.

Az kasvetli bir müzikal zemin üzerinde yer alan – Horn'un tek besteci övgüsü – Harold Wing'in şiirleri bağımlılık dolu bir yaşamı anlatır, “Günde bir meydan okuma/çalışma veya oyun yok/söyleyecek bir şey yok/ama bugün nasılsın” gibi dizeler. tarzı, eklenen yankı efektiyle daha da ürkütücü hale geliyor; bu, özellikle parçayı kapatmak için “Ölüm”ü tekrarladığında fark ediliyor. Altı dakika içinde Horn sizi soğuk sokaklara çıkarıyor ve omzunuzun üzerinden bakarak çözüm arıyor.

YouTube'da dinle

◆ ◆ ◆

Fredara Hadley, bilim adamı

“Cennete Dönüş”

Ne zaman kendimi gezegenimizin tropik ve yemyeşil bir köşesinde bulsam kafamda “Cennete Dönüş” şarkısı çalıyor. Her seferinde bilinçsizce oluyor. Shirley Horn'un muhteşem vokal cümleleri ve hassas piyano çalışı, gezegenimizin tropikal ve bereketli bir köşesinde olmadığım zamanlarda bile “Cennete Dönüş”ü dinlemenin muhteşem bir sakinlik anı yaratmasını sağlıyor. Shirley Horn'a ilk kez Mark de Clive-Lowe'un 2002 Verve Remixed derlemesi için yaptığı “Return to Paradise” remiksini duyduğumda aşık oldum. 20'li yaşlarımdaydım ve onun versiyonuna göre dans edip ayar yapıyordum ama sesini o kadar seviyordum ki diskografisinin tavşan deliğine mutlu bir şekilde düştüm. Onun şamatacı, melodik hikâye anlatımının hayranı oldum ve sesiyle piyanosu arasındaki samimi sohbetin keyifle dinleyen bir dinleyicisi oldum. Benim için Shirley Horn cennettir.

YouTube'da dinle

◆ ◆ ◆

Rusty Hassan, radyo DJ'i

“Artık kötülüklerden uzak dur.”

Shirley benden birkaç blok ötede yaşıyordu. O sadece bir arkadaş değildi, aynı zamanda bir komşuydu. Ve kazandığı gelirle daha da meşhur olup şöhret kazandıkça, Lawrence Caddesi'ndeki evini taşımak yerine genişletmeye devam etti. Onu bir kez gördüğümde şöyle dedi: “Daha fazlasını yapamam, daha fazla izin alamam.” Ama sonunda istediğim alanı ve kuyruklu piyanonun sığacağı yeri elde ettim.” Ağzı çok sıkıydı. DC bağlantılıydı; DC'ye olan bağlılığı o kadar yüksekti ki, Yılbaşı Gecesi'nde her zaman Pensilvanya Bulvarı'ndaki Bir Adım Aşağı'daydı. Ve “The Main Ingredient” albümleri Lawrence Caddesi'ndeki bu evde kaydedildi. “Keepin' Out of Mischief Now” şarkısı hızlı ve insanların kolayca yönelebileceği bir şarkı. Bütün atmosfer gerçekten bir parti gibiydi. Onu konserde gördüğünüzde iyi giyiniyordu, eldiven takıyordu ve performans sergilerken kim olduğunun gayet farkındaydı. Ama sahneden ayrıldığında şöyle dedi: “Nasılsın, hadi, hadi yemek yiyelim, eğlenelim.” “Keepin' Out of Mischief Now” eski bir swinger, bir Fats Waller şarkısı ve bence bu ruh müzikte var.

YouTube'da dinle

◆ ◆ ◆

Jordannah Elizabeth, müzik eleştirmeni

“Hayata”

Caz şarkıcıları, yaygın California Merlot'tan en nadide Bordeaux'ya kadar tüm şarapların yıllandırma süreciyle eş anlamlı kabul edilebilir; Zaman çok önemlidir. Shirley Horn'un daha sonraki çalışması, 1992'deki “Here's to Life” (Verve), arkasındaki cıvıl cıvıl tellerin Horn için unutulmaz bir performans sunması için yeni ipek gibi akan güçlü bir ses alanı yaratmasıyla onun imzası olan modern standart haline geldi. Horn'un kontrollü, romantik ve sezgisel duyarlılığı da oldukça kasıtlı hissettiriyor; sanki “Here's to Life”ın acıdan çok tatlı olan bir bilgelik ve hayatta kalma amblemi olmayı amaçladığını biliyormuş gibi. Muhteşem, klasik ve tek kelimeyle mükemmel.