Rosalía bir İngilizce istek ve 9 yeni şarkı daha yayınladı

Hasan

Global Mod
Global Mod
Rosalía’nın yeni esintili single’ı “LLYLM”nin ilk nakaratından hemen önce, İspanyol fenomen “Lo diré en ingles y me entenderás” şarkısını söylüyor – İngilizce söyleyeceğim ve beni anlayacaksın. Kısa bir sessizlik anından sonra Rosalía hareketli, pop-radyo dostu bir kancaya iniyor, evet, İngilizce olarak söyleniyor: “Dürüstlüğe ihtiyacım yok bebeğim, beni seviyormuş gibi yalan söyle.” Şarkının bağlamında , bu kayıtsız bir ortağa bir ricadır, ancak Rosalía’nın kariyerinin daha geniş planında, aynı zamanda İngilizce bir çapraz hit fikrine şakacı bir selam niteliğindedir. Çevik “LLYLM”, bu iki dünya arasında huzursuzca salınıyor ve Rosalía’nın – en azından şimdilik – her ikisine de sahip olduğuna dikkat çekiyor. LINDSAY ZOLADZ

İnanılmaz derecede baştan çıkarıcı “Kandy” az kalsın bıçak buluşması Teknik olarak Karin Dreijer’in şekil değiştiren solo projesi Fever Ray’den türetilmiş olsa da, Karin’in erkek kardeşi ve Knife grup arkadaşı Olof Dreijer’in ortak yazıp ortak yapımcılığını üstlendiği, yakında çıkacak olan Radical Romantics albümündeki dört şarkıdan biridir. (Hatta Olof’un 2006 yapımı Messer klasiği “Silent Shout”tan “The Captain”da kullandığı sentezin aynısına sahiptir.) Yine de, “Kandy” tematik olarak “Radical Romantics”teki diğer gelecek vaat eden bakışlara uyuyor. ‘ Karin’in daha önce sunduğu, aynı anda karanlık ve hipnotize edici bir şekilde şehvetli: “Yüzdükten sonra,” müzisyen derin bir mırıldanmayla şarkı söylüyor, “beni yere yatırdı ve ‘Bütün kızlar Kandy’yi istiyor’ diye fısıldadı.” ZOLADZ

Clark, “Şehir Çılgınlığı”

Clark olarak kayıt yapan İngiliz müzisyen Christopher Stephen Clark, sert, sade teknodan enfes oda müziği film müziklerine kadar geniş, eklektik bir enstrümantal müzik kataloğu topladı. Ancak, Radiohead’den Thom Yorke’un yürütücü yapımcılığını üstlendiği Mart ayı albümü “Sus Dog”daki “Town Crank”ta henüz baş vokali söylemedi. “Town Crank” kuru, titrek bir akustik gitarla başlayıp tam bir sonik ateş saçarak harekete geçiyor: amansız bir elektronik bas hattı, davul vuruşları ve distorsiyonlar, orkestra ruloları. Clark’ın sesinin Yorke’a ait olduğu ortaya çıktı, tiz, düşünceli bir tenor falsettoya dönüşüyor; Bazen onu Beach Boys benzeri armonilere dönüştürürken, şarkı sözleri bir nebze bilgece bir tavsiye sunar: “Biraz ince ayar yapmadan hiçbir şey yapamazsınız.” JON PARELES

Cecile McLorin Salvant, “D’un Feu’nun Gizemi”

Kuşağının en iyi caz şarkıcılarından biri olan Cécile McLorin Salvant, yakında çıkacak olan albümü Mélusine’de yüksek profilli bir eğri top atıyor. Yeni ve eski şarkılarda aşk, lanet, tutulmayan sözler ve sürüngen dönüşümleri hakkında bir Avrupa halk masalı anlatıyor. “D’un Feu Secret” gerçekten eskidir. 1660 yılında Michel Lambert tarafından bestelenmiştir. “Sevmekten vazgeçersem iyileşebilirdim/ama hastalığı tercih ederim” diye yemin eder. McLorin, tüylü süslemeyle dengeli ve narin bir erken dönem müziği icracısı gibi söylüyor. Ancak uzun süredir klavyeci ve ortak çalışan Sullivan Fortner’ın eşlik ettiği eşlik, sentezleyicilerde ve anakronizmden zevk alıyor. PARLES

Chlöe, ‘dua et’

Kardeş R&B ikilisi Chloe x Halle’den Beyoncé protégé Chlöe, yakında çıkacak olan ilk albümü In Pieces’ın ilk single’ı ateşli “Pray It Away” ile tam bir kilise kızı oluyor. Sadakatsiz bir sevgili, Chlöe’yi dizlerinin üzerine çökerterek intikam arzusuyla boğuşmasına neden olur, ancak Chlöe bunu cennet gibi dumanlı vokallerle ifade ederken, “Ona önce hak ettiğini vermeden önce dua edeceğim.” ZOLADZ

ASAP Rocky, ‘Aynı sorunlar mı?’

ASAP Rocky, genç yaşta ölen birçok rapçinin yasını tutuyor ve kendi kendine “Ben gördüklerimin bir ürünü müyüm?” diye şarkı söylüyor. “Şarkılarımdaki şeylerin bir ürünü müyüm?” Kendi ürettiği şarkı, ASAP Rocky’nin kederli sesinin Miguel’in vokal armonileriyle sallanıp yanıtlandığı, sürekli olarak çözülmemiş iki akor arasında salınan hayaletimsi bir vals. “Biz müdahil olmazsak kaç sorun çözülecek?” diye merak ediyor. PARLES

Ryan Lott ile Kimbra, “Aptalca Düşünme”

Yeni Zelandalı bir şarkıcı-söz yazarı olan Kimbra, dünya çapındaki zaferini 2011’de Gotye için Yılın Rekoru dalında Grammy kazanan “Eskiden Tanıdığım Biri” ile düet partneri (ve karşılığı) olarak elde etti. O zamandan beri Ryan Lott namı diğer Son Lux ile Foolish Thinking’de işbirliği yaparak kendi elektronik pop markasına bağlı kaldı. Ürkütücü bir nakarata sahip temiz bir pop yapısı – “acıyı giderebileceğimi düşündüm / ama bu benim aptalca düşüncem” – yankılanan, gölgeli bir prodüksiyonda, sinsi klavye kalıplarıyla ve çeşitli mikrofonlu vokallerle dolu, özlem taslağını özetliyor sadık ama tamamen kafası karışmış ortak. PARLES

Rickie Lee Jones, “Tam Zamanında”

Rickie Lee Jones, 28 Nisan’da çıkacak olan Pieces of Treasure albümünde caz standartlarını ele alıyor. Betty Comden, Adolph Green ve Jule Styne’in son şans romantizmiyle ilgili bir şarkı olan “Tam Zamanında” versiyonu – “Kaybeden zarlar atıldı / Köprülerim aşıldı” – aynı anda hem takdir ediyor hem de alay ediyor. Mike Mainieri’nin vibrafonu sesinin etrafında dönerken Jones, her notayı tam doğru anda bulmak için duraklayarak cümlelerini akıllıca ritim dışına yerleştirir. PARLES

Jobi Riccio, “Benim için sensin”

Jobi Riccio, hüzünlü bir kemanla yavaş, akılda kalıcı eski moda bir taşra valsi olan “Benim İçin O Sensin”de “Herkesin aşk şarkılarını söylediği biri vardır” diyor. Sadece bu aşk karşılıksız kaldığında daha da karışır. PARLES

Samia, ‘Nefes Şarkısı’

Samia’nın yeni EP’si “Honey”den “Breathing Song”da derin bir travma yaşanıyor. Sert, sürekli klavye akorları üzerinden “Düz acil servise / Arabanızın kanını alırken” şarkısını söylüyor; Sürücü sorar, “Bu benim değildi, değil mi?” Otomatik ayarlı keskinleştirilmiş koro “Hayır, hayır, hayır”dır – aynı anda inkar, güvence ve hayatın kanıtıdır. PARLES