Raúl Castillo kararsızlıklarla empati kurabilir

Shib

Global Mod
Global Mod
2018 Tribeca Film Festivali partisinde Raúl Castillo, film yapımcısı Elegance Bratton ile tanıştı ve ona numarasını verdi. Ancak Bratton’ın sonraki mesajlarına asla yanıt vermedi.

45 yaşındaki Castillo, geçen ay Brooklyn’de verdiği bir video röportajında, “Pek çok şeye evet demek için biraz fazla zayıftım,” dedi. “Kendinizi çok erişilebilir kılmanın ne demek olduğunu öğrendim.”

Üç yıl sonra Castillo’ya, Bratton’ın, onaylamayan annesi tarafından evinden atıldıktan sonra Deniz Piyadeleri’ne katılmaya karar veren ve onu ifşa eden genç bir gey adam olarak deneyimlerine dayanan bir film olan Teftiş’in senaryosu verildi. saflarında dayak, zorbalık ve şiddetli homofobi.

Castillo tek seferde okudu ve çok sevdi. Ancak daha önce yanıt vermemesi nedeniyle utandı ve Bratton ile iletişime geçmedi, bunun yerine bir kaset hazırlayıp postaladı.

“Rol için benimle hala ilgileneceğini umuyordum” dedi. “Neyse ki öyleydi.”

Castillo, Irak ve Afganistan’daki savaşlar devam ederken ve “sorma, söyleme” yürürlükte kalırken – ezilen asker Ellis French’in (Jeremy Pope) potansiyelini gören bir eğitmen olan Rosales rolünü üstlendi. Rosale’nin acımasız amiri Çavuş Laws (Bokeem Woodbine) dahil hemen hemen herkesin onu başarısızlığa mahkûm ettiği yerde başarılı olmasına yardım etmeye kararlıdır.

The Projectionist yeni bir ödül sezonu planlıyor

Oscar’lar Mart’a kadar yok ama kampanyalar başladı. Kyle Buchanan, yol boyunca filmler, kişilikler ve olaylar hakkında rapor veriyor.

Meksika sınırına yakın Teksas’ta büyüyen ve ailesinde üniversiteye giden ilk kişi olan Castillo’nun kemiklerinde hissettiği bir roldü. Siyahi bir profesörün imdadına yetiştiği Boston Üniversitesi’nde disiplin öğrencisi olarak diğer taraftaydı.

Castillo, “En çok ihtiyacım olduğu anda beni kanatları altına aldı ve bana sert bir sevgi gösterdi” dedi. “Kendimi çok tanınmaz ve görünmez hissettiğim bir zamanda beni tanıdı ve gördü.”

Daha önce HBO televizyon dizisi Looking’in yıldızlarından biri olan Castillo, The Inspection ile birlikte Hustle ve Cha Cha Real Smooth filmlerinde rol aldığı yoğun bir 2022 yılı geçirdi. Rosales ve onu bu kadar karmaşık karakterlere çeken şey hakkında üç soruyu yanıtladı. Bunlar röportajdan düzenlenmiş alıntılardır.

Rosales’in toplumsal cinsiyet normlarına nasıl meydan okuduğunu düşünüyorsunuz?

Rosales çok sadık bir denizcidir. Otoritelerini sorgulamaya zorlanana kadar üstlerine saygı duyar. İşini, kişisel hayatını riske atacak kadar ciddiye alıyor. Bir karar vermek zorunda olduğu bu zor duruma girdi. Ama Ellis French’i işe alırken hayatında bir dönüm noktasında olan birini inşa etme fırsatı gördüğünü düşünüyorum. Bence onda gerçek bir potansiyel görüyor ve onu kişisel projesi yapıyor.

Senaryoyu okuduğumda, aralarındaki ilişkiden ve erkekliğin bu nüanslı tasvirinden çok etkilendim. Fransızca, diğer erkeklerle olan bu işlemsel ilişkilere alışkındır. Ve Rosales, başka bir erkekle gerçek anlamda yaşadığı ilk ticari olmayan ilişkidir. Sayfada o kadar iyi yapıldığını düşünmüştüm ki, ekranda gösterebilseydik gerçekten ilginç bir hikayemiz olurdu.

Erkekliğin ikircikli olduğunu düşünüyorum. Erkek olmanın nasıl bir şey olduğuna dair bu kesin çizgileri çizmeye çalışıyoruz ve bence bu çok mantığa aykırı. Çizgiyi bulanıklaştıran karakterleri severim. Ve bu benim Rosales’e yaklaşımımdı. Ona karşı bir ikilem vardı.

Bir insan olarak hep bu mekanlarda yaşadım. Gerçekten maço ve çok ataerkil bir çevreden geldiğim için, bu geleneksel erkeklik kavramlarına ille de katılmadım. Büyürken çok zorbalığa uğradım ve karakterde ve bu kararsızlıkta bağ kurabileceğim çok şey varmış gibi hissediyorum.

Gücünün kaynağı olarak neyi görüyorsunuz?

Rosales hakkında beni cezbeden şey, bu tesisteki iki siyah adam arasındaki bu yakın ilişki ve Rosales’in Fransızların potansiyelini görmesi ve ona sempati duymasıydı.

Gerçek bir adalet duygusuna ve güç dinamiklerine duyarlıdır. O, yabancıları arayan biridir. Bir göçmen çocuğu olarak, odadaki en az güce sahip insanlara karşı her zaman çok hassasım ve bu insanlarla ilgilenmeye çalışıyormuşum gibi hissediyorum.

Bu hikayede beni gerçekten etkileyen şey buydu. Bence Rosales’in de iktidarla benzer bir ilişkisi var. Sahip olduğu güce saygı duyduğunu düşünüyorum. Ama bunu kötüye kullanmaya inandığını sanmıyorum. Dolayısıyla Rosales ve Kanunlar arasındaki sürtüşme. Gücü tamamen farklı şekillerde görüyorlar.

İnsanlar neden The Inspection’ı izlemeli?

Şu anda ihtiyacımız olan türden bir hikaye bu. Muayene, benzer durumlardan geçmiş olabilecek veya aile üyeleri Fransız gibi durumlardan geçmiş insanlara şifa ve arınma sağlama potansiyeline sahiptir. Filmdeki temaların çoğu çok evrensel. Teftiş, bir temel eğitim kampı filminin geleneksel biçimini alıyor ve onu inanılmaz derecede eğlenceli hale getiriyor. Filmin ağır, dramatik bir yanı var ama aynı zamanda inanılmaz derecede komik. Bir askeri filmin ne olabileceğine dair beklentilere meydan okuyor.

Daha önce böyle bir karakter görmemiştik. Kesinlikle hiç bu kadar çok katmanı ve bu kadar insanlığı olan kahverengi bir adam görmemiştik. Elegance bana harika bir hediye ve bu iki adamın birbirleriyle bağlantı kurma ve birbirlerinden öğrenme biçimleriyle pek göremediğimiz harika bir karakter verdi. Erkekliğe dair çok taze bir bakış açısı olduğunu düşünüyorum ve bence bu yüzden insanlarda yankı uyandırıyor.