Pedal Steel Noah'ın kapakları çevrimiçi hayranlarını büyülüyor. Sonraki: Kendi şarkıları.

Hasan

Global Mod
Global Mod
Pek çok Amerikalı genç gibi 16 yaşındaki Noah Faulkner da müziğe takıntılı. Tavşan deliklerinde dolaşarak, en sevdiği sanatçıların her notasını dinleyerek ve yeni keşifler üzerinde çalışarak saatler geçiriyor. Faulkner, yakın zamanda Büyük Buhran sırasında kayıt yapan banjo oyuncusu Clarence Ashley ile aylarca süren yoğun bir görüşmeden sonra ortaya çıktığını ve “kendimi yaşlı bir adam gibi hissettirdiğini” söyledi. Ashley'nin müziği “çok ürkütücü geliyor ve buranın terk edilmiş bir yer gibi bir yer olduğunu hayal ediyorum.”

Çoğu gencin aksine Faulkner bu etkileri özel bir müzik kariyerine dönüştürdü. Pedal Steel Noah adı altında Instagram ve TikTok'ta 80'lerin yeni dalga ve post-punk hitlerinin günlük kapaklarını yayınlıyor ve Smiths and Tears for Fears gibi grupların çalışmalarını ustalaşması en zor enstrümanlardan birinde yorumluyor. Bu arada Neko Case, Big Thief, Grandaddy'den Jason Lytle ve duygulu çalımı ve etkileyici kurulumuyla pek çok hayran kazandı: arka planda büyük bir Teksas bayrağı, basta 13 yaşındaki kardeşi Nate ve Shaggy Aussiedoodle nefes nefese. .

Mart ayında kardeşler ve babaları Jay, memleketlerindeki South by Southwest festivalinde Black Keys'in açılış konuşmasını açarak çeşitli gösteriler yaptılar. Batı tarzı bir gömlek, siyah kovboy şapkası ve kendine özgü hale gelen rengarenk Crocs ayakkabısıyla Pedal Steel Noah, Duran Duran ve Cocteau Twins'in şarkılarına Teksas damgası vurdu.

Ailesi etrafında toplanmışken yemek masasındaki görüntülü görüşmede “İnanılmazdı” dedi, “ama çok yorucuydu. Umarım ödül olarak arkadaşlarım için kendime bir parti verebilirim.” Pazartesi günü Genç kariyerinde bir sonraki adımını attı ve üç cover ve iki orijinal parça içeren bir EP olan “Texas Madness”ı yayınladı.

Otistik olan Faulkner, hayatının büyük bölümünde müziğe karşı yoğun bir meraka sahipti. Küçük bir çocukken her gün piyanonun başında saatler geçirir, pedallarla denemeler yapar ve her tuşun çıkardığı sesleri dinlerdi. Daha sonra annesi Christine şunları söyledi: “Onu bir konuşma patolojisi okuluna gönderdik ve o noktada artık konuşamıyordu.” Bir gün yönetmen koşarak dışarı çıktı ve şöyle dedi: “Noah bir şarkının tamamını söyledi!” Konuşmadan önce şarkı söyledi. gerçekten konuştu. Bu onun ana dili.”

Faulkner'ın pedal çeliğine olan ilgisi, country müziğiyle ilk tanışmasına kadar uzanıyor. “Mutlu ve sadık bir şeyler duymak istediğimde George Strait'i dinledim” diye açıkladı. “Şarkılarındaki pedal çeliğini seviyorum. Kulağa bu kadar sürekli ve atmosferik gelmesi hoşuma gidiyor.” Müzik öğretmeni Bukka Allen (Lone Star sanatçısı Terry Allen'ın oğlu), Faulkner'ları Teksas'ın taşra kralı gibi bir şey olan Lloyd Maines ve Robert Earl Keen, Joe Ely ve her ikisiyle tanıştırdı. Allen nesilleri.

Maines, ailenin yeni başlayanlar için iyi bir pedal çeliği bulmasına yardımcı oldu; çaldığı marka olan Mullen. Evlerinde kurduktan sonra Faulkner'a ilk ve tek dersini verdi: Ona barı nasıl tutacağını, kazmayı nasıl taşıyacağını ve her pedalın ne işe yaradığını öğretti. Maines bir telefon röportajında ”Ona 'Steel Guitar Rag' adlı eski bir Bob Wills şarkısını çaldım ve bu şarkının çalınması zordu” diye hatırladı Maines. “Çıtayı nasıl yüksek tutacağını bulması biraz zaman aldı ama bana hemen bu şarkının temellerini çaldı.”

Faulkner enstrümanın tarihini araştırdı, en sevdiği icracıları taklit ederek teknikleri öğrendi ve tellerinden elde edilebilecek ses çeşitliliğini araştırdı. GarageBand'de cover'lar ve orijinal besteler kaydetmeye ve YouTube'a videolar yüklemeye başladıktan sonra ebeveynleri, oğullarının hayatına bir miktar yapı katma ve ona sürdürülebilir bir kariyer sağlama fırsatı yakaladı.

Austin civarındaki “isimsiz gruplardan oluşan bir grupta” bas ve gitar çalan Jay, “Programlarıyla arası çok iyi” dedi. “Bu yüzden onu bir yıl boyunca her gün bir video hazırlamaya davet ettik. Bu sadece onun bir müzisyen olarak zanaatını geliştirmesine yardımcı olmayı amaçlıyordu. Sabah uyandı ve bir şarkı yapıp yayınladık. Bunu gerçekten hızlı bir şekilde yapardık.”

Bu videolar kısa sürede tüm aileyi etkiledi. Jay genellikle ekran dışında akustik gitar çalardı ve futbol sezonunun ardından Nate antrenmandan çıktığında, kardeşinin sol omzunun hemen arkasındaki bir noktaya yerleşerek bas çalmayı öğrendi. Köpeği Kara görüntülere doğru yürümeye devam ederken Christine, kameranın yanında tuttuğu bir parça pastırmayla onu susturdu. Nate, “Ailemle birlikte keyif aldığım şeyi her zaman, her gün yapabildiğim için çok mutluyum” dedi. “Bu şimdiye kadarki en iyi şey.”

Faulkner ilk başta birkaç bin hayrana country şarkıları çaldı, ancak kısa sürede yeni türlere yöneldi. Gençliğinde 80'lerin müziğini seven Christine bir istekte bulundu. “Çok sayıda ülke coverı yaptıktan sonra, 'Annemin büyüdüğü bir şeyi çalabilir miyiz?' diye sordum.” The Cure'dan bir şey istedi ve sonunda “Just Like Heaven”da karar kıldılar. Faulkner şarkıyı rüya gibi iki adımlı bir honky tonk'a dönüştürdü ve dinleyicisi onbinlere ulaştı.

Faulkner, bu şarkının “bir gencin hayatı gibi hissettirdiğini” söyledi. “Sentezleyici parçalarını çalmayı seviyorum. Bazı küçük akorların güveni ifade edebildiğini ve majör akorların mutlu ve duygusal olduğunu keşfettim. Duygusal müzik insanlara iyi gelir.”

Kısa sürede teknik yeteneği sanatsal anlayışla birleştiren sofistike bir oyuncuya dönüştü. Bu eski hitleri basitçe yeniden yaratmak yerine, belirli bir ruh halini veya fikri keşfetmek için tanıdık motifleri kullanarak onları yeniden yorumluyor; bu, hem yeniliği hem de nostaljiyi ortadan kaldıran bir yaklaşım.

Faulkner'ı uzun zamandır kurduğu punk korosu Polyphonic Spree'nin açılışına davet eden Tim DeLaughter, onu yaşlı müzisyenlerin derslerini ve özgürlüklerini benimseyen özgün bir Teksaslı sanatçı olarak görüyor. DeLaughter bir telefon görüşmesinde “Texas'ı anımsatıyor” dedi. “Noah her yerden pop müzik getiriyor ama Teksas havasını da getiriyor. Bu beni gerçekten etkiliyor çünkü sol sahadan çok fazla sanat üreten köhne bir devletiz. Aynı zamanda Noah da kendi işini yapıyor. Sevinç var.”

Pedal Steel Noah'ın Texas Madness EP'si, kaynak materyali binlerce mil öteden gelse de onu bu Lone Star mirasındaki bir sanatçı olarak güçlendiriyor. Joy Division'ın duygusal açıdan sert “Aşk Bizi Parçalayacak” şarkısını Teksas'ın dağlık bölgesinde rüya gibi bir yolculuğa dönüştürüyor. İki orijinali “Cleopatra” ve özellikle “Lucy & Dixie”, yerel post-rock emektarları Explosions in the Sky'ın tamamı büyük harflerle yazılmış duygusallığını taşıyor.

Aile EP'yi yakınlardaki Dripping Springs, Teksas'taki bir stüdyoda kaydetti; Nate ve Jay her zamanki rollerini yeniden canlandırdı ve aile dostu Brian Beadle davuldaydı. Pedal Steel Noah daha önce hiç stüdyoda çalışmamış olmasına rağmen seansların kontrolünü hemen eline aldı. Jay, “Stüdyoya geldiğinde bir makine gibi oluyor” dedi. Her şeyi o yönetti, bana ne yapacağımı söyledi, mühendise ne istediğini anlattı. Üç günde 10-15 şarkı yaptı. Kendisi çok iddialı.”

Büyük oğlu da müzik yapmanın zor bir iş olduğu konusunda hemfikirdi. “Kollarım gerçekten çok yoruldu. Yapabileceğiniz en iyi şey egzersiz yapmaktır. Çok fazla şınav çekiyorum” dedi. “Bittiğinde kesinlikle kendimle gurur duydum.”

Adını Faulkner'ın yazdığı realite TV dizisinin bir bölümünden alan “Texas Madness”, Jay'in çocukluk arkadaşı tarafından yönetilen bir Nashville şirketi olan Lightning Rod Records tarafından piyasaya sürülecek. Plak şirketi, Faulkner'lara, EP ve 2024'ün sonu veya 2025'in başı için planlanan tam uzunluktaki albüm de dahil olmak üzere Pedal Steel Noah'ın yayınlarından elde edilen tüm kârın doğrudan Noah Faulkner'a gitmesini sağlayan benzersiz bir kayıt sözleşmesi verdi.

Annesi, “18 yaşına geldiğinizde engelli insanlara yönelik hizmetler neredeyse ortadan kalkıyor ve engelli yetişkinlerin birdenbire çok az seçeneği oluyor” dedi. “Bütün bunlara başladığımızda, Noah'ın bir stüdyo müzisyeni olabileceğini umuyorduk. Belki geçimini sağlayabilirdi. Belki uçurumdan kaçabilirdi. Umarım bu ona gerçekten bir sosyal çevre kazandırır. Bir anne olarak her zaman birisinin onunla oynamasını istedim.”

Sesin yapımcısı Jack D'Isidoro.