Ozempic 1970'lerin hit şarkısını nasıl kaçınılmaz bir jingle'a dönüştürdü?

Hasan

Global Mod
Global Mod
Bir şarkının bir reklam için lisanslanması, bazıları tarafından rock and roll'un karşıt kültür ruhuna aykırı olarak görülebilir. Werde, “Belirli anlarda belirli şarkılar kullanıldığında incilerini agresif bir şekilde kavrayan alevin koruyucuları her zaman olmuştur” dedi. “Fakat bunun herhangi bir sanatçıya zarar verdiğine dair çok az kanıt var.” 2007 yılında The Beatles'ın “Tek İhtiyacınız Olan Sevgi” ütopyasının lisansını Luvs Diapers'a vermesini, bir reklamverenin bir kelimenin orijinal Anlamını ihlal etmesinin belki de en berbat örneği olarak gösterdi. şarkı seçildi. “Fakat kimsenin gerçekten umrunda değildi. Ob-la-di'ydi. Hayat Devam Ediyor.”

Ozempic kullanıcısı ve Chicago merkezli bilgisayar programcısı ve müzisyen olan 52 yaşındaki Simon Allaway, “Magic” spotunu çok seviyor. “Şarkı söylemeden duramıyorum” dedi. “Ürüne mükemmel bir şekilde uyuyor.” Başka bir kullanıcı mesaj panosuna yazdığı gönderide, babasının kendisine her enjeksiyon yaptığında “Oh, oh, oh, Ozempic” şarkısını söylediğini yazdı.

“Magic” çoğu zaman bir Coca-Cola reklamı için ödünç alınmıştır – “Aslında 70'lerde 'Coke, Coke, Coke, it's Magic' şarkısını söylemiştim” diye anımsıyor Paton – o yıl 2005'te Disney filmi “Herbie” için: Fully Loaded ” ve Flo Rida'nın 2009'da çıkan “Magic” adlı single'ının müzikal temeli olarak kullanıldı. Paton, “İnsanlar her zaman şarkıyı öyle ya da böyle kullanmak ister” dedi.

Şarkısının paratoner olduğu ortaya çıkan bir ürünle ilişkilendirilmesinden rahatsız olup olmadığı sorulduğunda gülümsedi ve başını salladı. “Memnun oldum! Ben bir söz yazarıyım. Müziğimi satmak istiyorum. Pek çok kişi Pilot adını bilmiyor ama Ozempic şarkısını biliyor.”

Müzisyenler için Ozempic reklamının başarısı gelecek büyük çeklerin habercisi olabilir. İlaç şirketlerinin ürünlerini tanıtmak için görünüşte sınırsız bütçeleri var: Medya analitiği firması Guideline'a göre, ilaç endüstrisi 2023'te teknoloji ve otomotiv endüstrilerini geride bırakarak reklam harcamalarında yalnızca tüketici ürünlerinin ardından ikinci en büyük endüstri haline geldi.

Lady Gaga zaten Pfizer'in migren ilacı Nurtec ODT'nin sözcüsü; Cyndi Lauper, plak sedef hastalığını tedavi eden Cosentyx reklamına kendine özgü Brooklyn aksanını katıyor. John Legend ve Charlie Puth, Pfizer'in Kovid aşısını ve takviye aşısını tanıtıyor. Jackson 5'ın “ABC” filmi Trelegy (kronik obstrüktif akciğer hastalığı tedavisi) reklamlarını öne çıkarırken, kalp ilacı Entresto reklamlarının müzikleri Sonny & Cher'in “The Beat Goes On” filmi tarafından seslendiriliyor.

Ancak bu noktalar popüler kültüre “Oh, oh, oh, Ozempic” kadar entegre olmadı.

CultHealth'ten Rothstein, “Çağdaş reklamcılıkta kampanyaların raf ömrü oldukça kısa olma eğilimindedir” dedi. “En fazla iki ya da üç yıl. Ama “Oh, oh, oh, Ozempic” kalıyor. Dünyadaki bütün pazar araştırmalarını yapsanız da asla böyle bir şeyle karşılaşamazsınız.”