Lahana Sarması

semaver

New member
Lahana Sarması Tanımı İçin Gereçler

• 1 adet orta uzunluk lahana
  • 200 gram kıyma (orta yağlı)
  • 2 su bardağı pirinç
  • 1 orta uzunluk kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • Tuz
  • Kimyon
  • Karabiber
  • Taze nane (kuru nanede olur)
  • Zeytinyağı
  • Nar ekşisi
  • 1 diş sarımsak
  • Tencerenin tabanı için kemikli et az ölçüde olsa kâfi (isteğe bağlı)
Pişirmedilk evvel üstüne sumak sosu için;

• 1,5 su bardağı kaynar su
  • 2 yemek kaşığı sumak
Üzerine sosu için;

• 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 çay bardağı şişe domatesi (yoksa domateside rendeleyip koyabilirsiniz)
  • 2 diş sarımsak
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Fesleğen
  • Yarım limonun suyu
  • Yarım çay bardağı su
Lahana Sarması Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. birinci vakit içinderda orta uzunluk lahanamızı fotoğrafta gösterdiğim üzere keselim, yaprakları aslına bakarsanız çabucak kolaylıkla çıkacaktır .
  2. Onları kaynar suda haşlayalım fazlaca haşlamamıza gerek yok bu sefer sararken yırtılır yumuşaması kafidir.
  3. Yumuşayan yapraklarımızı kenara alalım iç harcını hazırlamadan evvel 1,5 su bardağı kaynar suya 2 yemek kaşığı sumak ekleyip kenara alalım lahanamızı sardıktan daha sonra üstüne dökmek için epey hoş oluyor tabiki isteğinize bağlı isterseniz yapmayabilirsiniz.
  4. İç harcı için kabımıza pirinçi yıkayalım, kıymamızı ekleyelim ,soğan, sarımsak ve maydanozu ince ince doğrayalım, zeytinyağı ve salçaları ekleyip baharatlarını ve nar ekşisini de koyalım düzgünce karıştıralım ve sarmaya başlayalım.
  5. Lahanamızı şayet bu türlü keserseniz o kadar kolay sarılıyorki hiç uğraştırmıyor.
  6. Lahanamızın kenarlarını kapatmadan sardım ben içi hiç çıkmadı sarmaları koyarken uçlarını birbirine getirerek koyarsak hiç çıkmıyor fotoğrafta da görürsünüz.
  7. Tenceremizin altına kemikli et koyup üstüne haşlanmış lahana sererseniz fevkalade bir koku ve lezzet oluyor hem tabanı tutarsa sarmamıza birşey olmuyor ben bu biçimde yaptım.
  8. Tenceremize kemikli et koyup üstüne lahanalardan seriyoruz (benim kemikli etim biraz büyüktü bende etini biraz kesip tabanına o denli koydum bir dahade dayanılmaz oldu)üstüne sardığımız lahanaları koyuyoruz.
  9. Sardığımız lahanaların üstüne az ölçüde zeytinyağı koyuyoruz ve sumağı süzüp suyunu döküyoruz ve üstünü biraz geçecek kadar su ek ediyoruz ve sıcağa güçlü tabak koyup ağzını kapatıp orta ateşte 45-50 dakika lahanalar ve içi yumuşayıp pişene kadar denetimli bir biçimde pişiriyoruz.
  10. Üstüne sosu için; Tavaya sıvı yağ ve salçayı koyup kavuruyoruz şişe domatesten 1 çay bardağı kadar ekliyoruz şayet şişe domatesi yoksa domateside rendeleyip 1 çay bardağı kadar koyabiliriz.
  11. Baharatlarını ekleyip su koyuyoruz ve yarım limon suyu ekliyoruz yoğunlaşana kadar pişirip ocaktan alıyoruz.
  12. Ve lahana sarmamız hazır eminim bu türlü de epey beğeneceksiniz.
Artık den afiyet bal şeker ve şifa olsun ????.

Lahana Sarması Tanımı Fotoğraflı Yapılışı