Kız orfozcular tek başına (başarıyla!) ortadan kayboldu

Hasan

Global Mod
Global Mod
▶
Dinlemek Spotify, Apple Müzik veya YouTube

4. Camila Cabello feat. Genç Eşkiya: “Havana”

Size karşı dürüst olacağım: Kişisel olarak Camila Cabello'nun “C, XOXO” ile yapmaya çalıştığı sözde yıkıcı, büyük bütçeli hiperpop sola dönüşten pek heyecan duymuyorum. Bunun yerine, daha basit bir zamana, yani bu terle öpülen ve amansızca akılda kalan şarkının yayın dalgalarına hükmettiği 2018'e dönelim. Hala yaz gibi geliyor.

▶

5. Geri Halliwell: “Bana bak”

Diyelim ki bu olay gerçekleştiğinde 11 yaşında etkilenebilir bir kız değilseniz, 31 Mayıs 1998'de Geri Halliwell (Ginger Spice) onu kaybettiğinde Dünya atmosferini kasıp kavuran yıkıcı şok dalgalarını tam olarak anlamak zor olabilir. Spice Girls'ten ayrılıyoruz. Ve Melanie C'nin “Sandstorm” benzeri hiti “I Turn to You” kesinlikle daha iyi bir şarkı olsa da, ben bu dramatik Shirley Bassey soygununun daha iyi olduğunu düşünüyorum. Spice Girls'ün tüm çılgın, olmazsa olmaz aptallığına rağmen kesin solo single'ı. Gerçekten onlara bakın!

▶

6. Dawn Richard: “Bussifame”

Bazen prefabrik bir kız grubunun sınırlamaları, ses açısından daha deneysel üyelerini engellemeye başlar. Kariyerine MTV'nin “Making the Band” programının üçüncü sezonunda kurulan kız grubu Danity Kane'in üyesi olarak başlayan Dawn Richard için de durum aynı. Richard, etkileyici ama yine de yeterince önemsenmeyen solo kariyeri boyunca kanatlarını açtı; ilk kez 2013'te çıkardığı beğenilen albümü Goldenheart ile dikkatimi çekti. New Orleans müziğine yaratıcı, retro-fütüristik bir saygı duruşu niteliğindeki en son solo albümü Second Line, bu akıcı ve eğlenceli vurguyu ön plana çıkardı.

▶

7. Jennie: “Yalnız”

K-pop grubu Blackpink hala birlikte olmasına rağmen dört üyenin tamamı solo materyal yayınladı. Geçen yıl HBO'nun The Idol'unda ilk oyunculuğunu yapan Jennie'nin 2018'deki bu single'ının küstah başlığı, onu bu çalma listesi için bariz bir seçim haline getiriyor.

▶

8. Kelly Rowland: “Kirli Çamaşırlar”

Eski Destiny's Child üyesi Kelly Rowland, 2013'ün bu son derece samimi baladında kız grubundan solo yıldıza kadar kariyerin karanlık yüzünü ortaya koyuyor. Rowland, açıkça eski grup arkadaşı ve uzun süredir arkadaşı olan Beyoncé'ye atıfta bulunarak, “Acı tatlı, o yukarıdaydı, ben aşağıdaydım” diye şarkı söylüyor. “Şaka yapmıyorum, onun için üzülüyorum ama şimdi ne yapacağım?”

▶

9. Ronnie Spector feat. Joey Ramone: “Bir anıyı kucaklayamazsınız”

Ve son olarak, ikonik ve dirençli Ronette Ronnie Spector, 2006'daki coşkulu The Last of the Rock Stars albümünü de içeren solo kariyeriyle bağımsızlığını yeniden kazandı. Bu LP'de Patti Smith ve Keith Richards gibi bazı etkileyici konuklar yer aldı, ancak öne çıkan özelliği muhtemelen Joey Ramone ile olan işbirliğiydi. Spector'ın hüzünlü, yıpranmış feryadı bu duygusal Johnny Thunders şarkısını yeniden canlandırıyor.