Kıymalı Kuru Biber Ve Patlıcan Dolması

semaver

New member
Kıymalı Kuru Biber Ve Patlıcan Dolması Tanımı İçin Gereçler

• 10 adet kuru patlıcan
  • 13 adet kuru kırmızı biber
  • 1 adet orta uzunluk kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı kadar orta yağlı kıyma (Çiğ)
  • 1 tatlı kaşığı silme tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • Yarım su bardağı pirinç
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 adet büyük uzunluk domates (Rende)
  • 1 tatlı kaşığı dolma baharatı (Kuru nane kuru maydanoz kuru dereotu)
  • 2 yemek kaşığı nar ekşisi
  • 3 temek kaşığı zeytin yağı
  • Su
  • Not: Dolma baharatı olarak adlandırdıklarımı sizler tazelerini kullanabilirsiniz.
Kıymalı Kuru Biber Ve Patlıcan Dolması Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Birinci evvel bir kabın içine pirinçlerimizi döküp güzelce yıkıyoruz. sonrasındasında sıcak su sayesinde 15 dakika ıslatmaya bırakıyoruz.
  2. Kuru gereçlerimiz için suyumuzu bir tencereye koyuyoruz.
  3. Üzerine kuru patlıcan ve kuru biberlerimizi koyup, haşlamaya bırakıyoruz. 5/10 dakika ortası kaynatıyoruz (Yöresel olarak biberler ve patlıcanlarda haşlanma mühleti uzayabilir)
  4. Bir çatal sayesinde yumuşadığından emin olduktan daha sonra süzüyoruz.
  5. Harç kabımızı alıyoruz. İçine öncesinden ıslattığımız pirincimizi süzüp, koyuyoruz. ondan sonrasında tüm materyalleri ekliyoruz. Güzelce yoğuruyoruz.
  6. Hazır olan harcımızla biber ve patlıcanımızı dolduruyoruz. İçinin pişme derecesini düşünerek 1 parmak bırakacak biçimde doldurun.
  7. Doldurduğumuz kurularımızı tencereye alıp üzerine çıkacak kadar ılık su ek ediyoruz (yenidendan ben üzerine 2 yemek kaşığı zeytin yağ döktüm) daha sonra üstüne bir tabak koyuyoruz ve tenceremizin kapağını kapatıyoruz.
  8. Tencerenin ortasındaki su çekene kadar kısık ateşte pişiriyoruz (Mutlaka denetim edin)
  9. Piştiğinden emin olduktan daha sonra ocağımızı kapatıp birinci ısısı gidince servis edebilirsiniz. Afiyet olsun ….
Kıymalı Kuru Biber Ve Patlıcan Dolması Tanımı Fotoğraflı Yapılışı