‘İlk Adım’ İncelemesi: Van Jones tarafsızlık için savaşıyor

Shib

Global Mod
Global Mod
2019’daki Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı’ndaki bir panel tartışmasında, liberal bir CNN sunucusu olan Van Jones, muhafazakarların ceza adaleti reformunun yeni öncüsü olduğunu iddia etti. Jones’un Trump yönetimi sırasında hapishane ve ceza yasalarını değiştirecek bir yasa için iki partinin de desteğini toplama çabalarını anlatan incelikli bir belgesel olan tartışmalı performans “The First Step”ten sahneler. Brandon Kramer’in yönettiği film, Jones’u, hedeflerinin peşinden koşmaya istekli olduğu için her iki tarafta da husumet uyandıran tutkulu bir karakter olarak sunuyor.

Pek çok sekansta Kramer, konusunun ilerici amaçlar için neredeyse mesihvari hevesinin altını çizmeye çalışır. Ev videosu görüntüleri Jones’u Yale Üniversitesi hukuk öğrencisi olarak devrimle ilgili kitapları öven ve mezuniyetinde Malcolm X tişörtü giyerken gösteriyor. Ancak film, Jones’un o zamanki başkanla ilişkisinin birçok siyah sol hareket için bir ihanet gibi hissettiğini söyleyen Black Lives Matter’ın kurucu ortağı Patrisse Cullors da dahil olmak üzere Jones’un yöntemlerini eleştirenlere de yer açıyor.

Hem yasama mücadelelerinin öyküsü hem de hayranlık uyandıran bir Haçlı profili olan İlk Adım, Jones’un yaklaşımının ayrıntılarını ve onu eleştirenlerinkinden nasıl farklı olduğunu açıklamak yerine, zaman zaman topluluk ve ortak zemin hakkında saçma sapan şeyler söylüyor. Aslında, en zorlu anlar, Jones ve ikiz kız kardeşinin konuşma engelleriyle mücadelesini anımsadıklarında, siyasi alanın dışında yaşanıyor. Filmin analizi sınırlı olabilir, ancak bu tür kişisel anlar ona ikna edici bir insani nitelik kazandırıyor.

İlk adım
Oylanmamış. Süre: 1 saat 30 dakika. Tiyatrolarda.