Hayatta kalmak için Hitler Gençliği kılığına giren Yahudi Solomon Perel 97 yaşında öldü

Shib

Global Mod
Global Mod
Dünya Savaşı sırasında Hitler Gençliği’nin bir üyesi gibi görünerek kendini ölümden kurtaran ve daha sonra yaşıyormuş gibi gösterdiği Nazi’ye şükran duyan Alman Yahudisi Solomon Perel, 2 Şubat’ta İsrail’in Tel yakınlarındaki Givatayim kentindeki evinde öldü. aviv. 97 yaşındaydı.

Torunu Amit Brakin ölümü doğruladı.

Shlomo ve Solly olarak da bilinen Bay Perel, hayatta kalma öyküsünü 1990’da bir otobiyografide anlatmıştı.1991’de ABD’de Alman uzun metrajlı filmi Europa Europa olarak uyarlandı ve En İyi Yabancı Film dalında Altın Küre kazandı.

Diğer birçok Holokost hayatta kalma hikayesi gibi, Bay Perel’in hikayesi de ailesinin 1936’da Almanya’nın Peine kentinden Polonya’nın Lodz kentine taşınmasına yol açan Nazi baskısıyla başladı. 1 Eylül 1939’daki Alman işgalinden sonra, 164.000 kadar Yahudiyi barındırmak üzere tasarlanmış bir gettoya zorla yerleştirildiler. O yıl daha sonra ağabeyi Isaac ile birlikte Sovyet kontrolündeki doğu Polonya’da görece güvenlik bulma umuduyla kaçtı.

Solomon, Isaac’tan ayrıldığı Bialystok’ta, bir Yahudi hayır kurumu tarafından Grodno’daki (şimdi Beyaz Rusya’nın bir parçası) bir Sovyet yetimhanesine yerleştirildi. Almanya, 22 Haziran 1941’de Sovyetler Birliği’ni işgal edene kadar iki yıl kaldı; yetimhanedeki Yahudi çocukların uykularından uyandırıldığını ve Alman saldırısından kaçmalarının söylendiğini hatırladı.

Solomon, Alman Wehrmacht tarafından Minsk yakınlarındaki açık bir alanda yakalanan birçok kaçaktan biri oldu.

Onu kaçıranların onun Yahudi olduğunu öğrenip yakındaki bir ormanda onu vuracağından korkarak, bir ayakkabının topuğuyla yumuşak zeminde küçük bir çukur kazdı ve kimlik belgelerini gömdü.

Uzun bir kuyrukta bekledikten sonra bir Alman askeri Süleyman’a “Yahudi misin?” diye sordu. ‘Ben Yahudi değilim’ diye yalan söyledi. Ben etnik Almanım.”

Almanlar ona sadece inanmakla kalmadı; Onu bu isimle birimlerine kabul ettiler. Josef Perjell ve onu tercüman yaptı. Katıldığı bir sorgulama, Joseph Stalin’in oğlu Yakov Dzhugashvili ile ilgiliydi.

Perel, 2019’da bir Hint dergisi olan The Week’e “Bölünmüş bir kişiliğe dönüştüm – gündüz Nazi, gece Yahudi” dedi. Komutanı onu 1941/42 kışında Almanya’nın Braunschweig kentindeki Hitler Gençliği yatılı okuluna gönderene kadar orada kaldı.

Yad Vashem yapımı Survivors Testimony Films Series’in bir parçası olan Çünkü You Must Live: The Story of Shlomo (Solly) Perel’de biri Yahudi olduğunu öğrenirse “bana yamyam gibi davranacaklar” dedi. İsrail’in Holokost Anıtı. Okulun duşlarında, sünnet edildiğini kimsenin görmesine izin vermeyen ayrı bölmeler olduğu için rahatladı.

Ancak, “Kimse benden şüphelenmedi çünkü bu korunaklı toprakların merkezine bir Yahudi çocuğun gizlice girdiğini hayal etmek imkansızdı” dedi.

Nazizm öğretilerini özümseyerek, göğsünde gamalı haç ve Nazi kartalı olan bir üniforma giyerek ve askerlik hizmetine hazırlanarak çevresindeki genç Nazilere gerçek bir inanan oldu.

Yad Vashem filminde “Ben tamamen Hitler Gençliğiydim” dedi. “Kendi kendime ‘Vay canına, dünyayı ele geçiren bir gücün parçasıyım’ demeye başladım.”

Ama gerçek benliğini tamamen kapatamadı. 1943’te Noel tatili sırasında bir tatil kartı aldı ve trenle Lodz’a geri döndü. On iki gün boyunca, Hitler Gençliği’nin siyah kış üniforması içinde, Hitler Gençliği’nde ailesini aradı.

Yahudilerin binmesine izin verilmeyen bir tramvayda ileri geri gitti. Şehrin sokaklarında yürüdü. Yahudi cesetleriyle dolu arabaları süren adamlar gördü.

Ama ne annesini, ne babasını, ne de bir daha asla göremeyeceği kız kardeşi Bertha’yı bulamamıştı. Kardeşleri Isaac ve David hayatta kaldı.

Solomon Perel, 21 Nisan 1925’te Peine’de doğdu. Babası Azriel’in bir ayakkabı mağazası vardı. Annesi Rebecca Perel ev hanımıydı.

Hitler 1933’te Almanya’da iktidara geldiğinde Solomon neredeyse 8 yaşındaydı, ancak iki yıl sonra Yahudi karşıtı yasalar Yahudilerin hak ve vatandaşlıklarını ellerinden aldığında hayatı gözle görülür biçimde değişti. Okuldan atıldı.

Çünkü Yaşmalısın’da “En travmatik çocukluk deneyimimdi,” dedi, “birisi benim farklı olduğumu düşündüğü için okuldan barbarca atılmam.”

Aile, babasının Naziler tarafından işini neredeyse sıfıra satmaya zorlanmasının ardından Lodz’a taşındı. Solomon, Yahudiler için bir Polonya devlet okuluna gitti. Almanlar Polonya’yı işgal ettikten ve Yahudi ailelerin Lodz gettosuna girmeleri emredildikten sonra, hayat kurtaran bir Nazi kılığına giden yola başladı.

Yad Vashem’in sözcüsü Simmy Allen, Bay Perel’in Hitler Gençliği’nde bir Yahudi olarak yaşamının olağandışı olmaktan çok daha fazlası olduğunu söyledi.

Allen bir e-postada, “Soykırım sırasında Avrupa’nın çeşitli yerlerinde, hatta Berlin’de, Yahudilerin sahte belgeler kullandığını ve Yahudi değilmiş, hatta Ari ırkıymış gibi davrandığını biliyoruz” dedi. “Ama aslanın ininin kalbinde, sürekli olarak bu düzeyde kontrol altında olmak ve Shlomo gibi bir anlamda ‘düşman’ ideolojisinin parçası olmak çok benzersiz ve nadir bir konum.”

Bay Perel, savaş Almanya’nın aleyhine dönerken bile Nazi felsefesine ne kadar derinden bağlı olduğunu hatırladı.

Europa, Europa adıyla İngilizce ve Fransızca olarak yayınlanan anılarında, “Bana dayatılan bir dünyanın derinden bir ağına kapılmıştım, sonunda düşünce yetilerim tamamen uyuşmuştu,” diye yazmıştı, “ve zihinsel yetilerim o kadar sisliydi ki hiç gerçeklik ışını nüfuz edebilir. Onlardan biri gibi hissetmeye devam ettim.”

Savaş sona yaklaşırken Bay Perel, köprüleri koruyan bir birime atandığı Batı Cephesine gönderildi. Amerikan askerleri onu ve birliklerini tutuklayıp kısa bir süre için bir savaş esiri kampında tuttuklarında, savaşı sona ermişti. O artık Josef Perjell değildi. O yine Shlomo Perel’di.

Bay Perel, Nazi savaş suçlularını sorgulayan Sovyet Ordusu için tercüman olarak hizmet verdiği Münih’e taşındı. İngiliz Mandası Filistin’e göç etti, İsrail Bağımsızlık Savaşı’nda savaştı ve bir fermuar fabrikası işletti.

1959’da Dvora Morezky ile evlendi. 2021’de öldü. Uziel adında bir oğlu ve üç torunu var. Başka bir oğul, Ronen, 2019’da öldü.

Bay Perel yıllarca Holokost anılarını bir kenara bıraktı. Ancak 1980’lerin sonlarında, neredeyse ölümcül bir kalp krizi geçirdikten sonra, geçmişi hakkında konuşmaya ve anılarını yazmaya başladı.

Agnieszka Holland’ın yazıp yönettiği film uyarlamasında Bay Perel rolünde Marco Hofschneider rol aldı. Bayan Holland’a En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar adaylığı kazandırdı.

Film, En İyi Yabancı Film dalında Altın Küre’yi kazanmasının yanı sıra New York Film Critics Circle, Boston Society of Film Critics ve National Board of Review tarafından En İyi Yabancı Film seçildi. Ancak Alman Film İhracat Birliği, onu en iyi yabancı film dalında Oscar adayı olarak seçmeyi reddetti – bu karar, Wolfgang Petersen ve Werner Herzog da dahil olmak üzere Almanya’nın önde gelen film yapımcılarının birçoğunu Daily’de çıkan bir protesto mektubunu imzalamaya sevk etti. yayınlanmış çeşit

Bay Perel, filmin Lodz’daki galasına katıldı.

1992’de eski HJ yoldaşlarından bazılarıyla bir araya geldi ve onlara Yahudi olduğunu açıkladı. Birkaç yıl önce, onu bir Alman olarak kabul eden Wehrmacht biriminin hayatta kalan üyeleriyle ekip kurmuştu.

İsrail’deki ve dünyadaki deneyimlerinden bahsetti.

Yeğeni Bay Brakin bir metin mesajında, “Verdiği her konuşmaya veya derse diğerini kabul ettiğine dair bir mesajla eşlik etmekte ısrar etti,” dedi, “farklı olan ve hangi biçimde ırkçılığa karşı bir mesaj dahil.” Neyse.”

Ancak Bay Perel, üstlendiği Nazi kimliğinden hiçbir zaman tamamen kurtulamadı.

1992’de Washington Post’a “Bugüne kadar bir bedende iki ruhum var” dedi. “Bununla dört yıl boyunca içinde bulunduğum Hitler Gençliği Josef’e giden yolun çok kısa ve kolay olduğunu söylemek istiyorum. Ama içimdeki Yahudi’ye, Schlomo’ya veya Solly’ye geri dönmek çok daha zordu.”

“Onu seviyorum,” dedi Josef’e bakarak, “çünkü benim hayatımı kurtardı.”