Fırında Biber Dolması

semaver

New member
Fırında Biber Dolması Tanımı İçin Materyaller

• 1 kg dolmalık biber
İç harcı için:

• 2 su bardağı pirinç
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 orta uzunluk kuru soğan
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • 2 orta uzunluk domates
  • 3 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı kuru nane
  • 1 çay kaşığı kuru kekik
  • 1 tatlı kaşığı pul biber
  • 1 silme çay kaşığı kara biber
  • Yarım çay kaşığı kimyon
  • Bir tutam kıyılmış maydanoz
  • Bir tutam kıyılmış dere otu
  • Yeteri kadar tuz (tuz ölçüsünü nasıl seviyorsanız o denli ayarlayabilirsiniz)
Sosu için:

• 1 yemek kaşığı salça
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yarım limonun suyu
  • 2 su bardağı kaynar su
Fırında Biber Dolması Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Evvel iç harcını hazırlayalım. Zeytinyağını ve yemeklik doğranmış soğanı tavaya alalım.
  2. Soğanların rengi dönünce salçayı ek edelim ve kokusu çıkana kadar kavuralım.
  3. Akabinde domates, ince doğranmış sarımsakları ve baharatları ekleyip kavurmaya devam edelim.
  4. Uygunca yıkadığımız pirinçi de ekleyip 2-3 daha kavurup ocaktan alalım.
  5. Maydanoz ve dere otunu da ekleyip karıştıralım, dinlenmeye bırakalım.
  6. Dolmalık biberleri epeyce dolu olmayacak biçimde dolduralım ve ağızlarını domates modülleriyle kapatalım. (ben harcı için doğradığım domateslerin kabuklarıyla kapattım ve biberlerin ortasına halka doğradığım soğanlardan da yerleştirdim).
  7. Sosu için tüm materyalleri yeterlice karıştıralım ve biberlerin üzerinden gezdirerek borcama dökelim.
  8. Üzerini, yıkadığımız yağlı kağıtla kapatıp evvelinde ısıttığımız 200 derece fırında bir 30 dk pişmeye bırakalım.
  9. 30. Dk’dan daha sonra yağlı kağıdı alıp 30-40 daha üzerleri uygunca kızarana kadar pişirelim. (fırından fırına fark edebilir, denetimli olmakta yarar var).
Deneyeceklere afiyet şifa olsun.

Not: iç harcını kavurmayıp çiğden yapanlar da var lakin ben kavurmayı tercih ediyorum. Büsbütün damak zevkine bağlı. ????.

Fırında Biber Dolması Tanımı Fotoğraflı Yapılışı