Eric Clapton'ın Pattie Boyd'a yazdığı aşk mektupları satışa çıktı

Hasan

Global Mod
Global Mod
1970 yılında bir bahar sabahı model Pattie Boyd, İngiltere kırsalındaki harap malikanesinde kahvaltı yaparken üzerinde “Acil” yazan bir mektup aldı.

Zarfın içinde kısa bir kalp kırıklığı notu vardı. Mektup, “Sevgili L” diye başlıyordu ve daha sonra şunu ekliyordu: “Seni son gördüğümden veya seninle konuştuğumdan bu yana sanki sonsuzluk varmış gibi geliyor!” Boyd okumaya devam ederken mesaj umutsuz bir tona büründü: “Eğer hâlâ bana karşı bir şeyler hissediyorsan yüreğinde…bana haber ver!”

Duygusal yazar, “Aramayın” diye ekledi. “Mektup göndermek… bu çok daha güvenli.”

Yazar gizemli bir “E” ile bitiriyor.

Yakın zamanda yapılan bir röportajda Boyd, mektubun çılgın bir hayrandan geldiğini varsaydığını ve mektubu kocası Beatles gitaristi George Harrison'a gösterdiğini hatırladı. Sonra bunu unuttu; ta ki birkaç saat sonra telefon çalıncaya kadar. Bu, rock gitaristi ve Harrison'ın arkadaşlarından biri olan Eric Clapton'du.

“Mektubumu aldın mı?” Clapton'a sordu.

Clapton'ın yazdıklarının Boyd'u rock'ın en efsanevi aşk üçgenlerinden birine çekmesinin üzerinden 50 yılı aşkın bir süre geçtikten sonra, bu haber bir anı gün yüzüne çıkarıyor. Cuma günü Christie's, Boyd'un arşivlerinden, mektubun (15.000 pound veya yaklaşık 19.000 dolar olduğu tahmin ediliyor) yanı sıra Clapton ve Harrison'ın fotoğrafları ve her iki rock büyükünün el yazısıyla yazılmış sözleri de dahil olmak üzere 110'dan fazla öğeyi açık artırmaya çıkarıyor.

Boyd, hayatının bu kısmını geride bıraktığı için özel yazışmalardan ayrıldığını söyledi. Boyd, “Eric çok ilahi ve güzel mektuplar yazdı ve ben artık onları okumak istemiyorum” dedi. “Acıtıyor.”

Clapton'ın telefonunu aldıktan sonra Boyd, onun dikkatini çektiği için “neşeli mi yoksa suçlu mu” hissetmesi gerektiğini bilemediğini söyledi. Boyd, Harrison'ın Beatles'ın dağılmasıyla giderek daha fazla meşgul olması nedeniyle evliliğinden hayal kırıklığına uğradı ve iki adam arasında seçim yapamayacağını söyledi. Boyd, “Benim yıldız burcum Balık burcudur, bu da farklı yönlerde yüzen balıklar anlamına gelir” dedi. “Bu önemli kararlarla ilgili karar vermek her zaman cehennemdir.”

Clapton, mektuplar ve şarkılarla Boyd'u kişisel olarak takip etmeye devam etti. Boyd, onu Londra'daki bir apartman dairesine davet ettiğini ve burada kendisine, tekliflerini defalarca reddeden bir kadına takıntılı bir adam hakkında yazdığı bir şarkıyı dinlettiğini hatırladı. 1970'lerin en büyük aşk şarkılarından biri haline gelen “Leyla” oldu.

“Sadece biliyordum – biliyordum, biliyordum! Boyd, “Layla”yı ilk kez duyduğu anı hatırladı.

“Sıcaklığı ve soğuğu hissettim çünkü çok güzeldi, çok yoğun ve muhteşemdi” dedi. “Aynı zamanda içimdeki yaşlı balık, 'Aman Tanrım, George bunu duyduğunda bunun benimle ilgili olduğunu anlayacak' diye düşündü.” (Christie'nin satışında Derek ve Dominos'a kapak görevi gören bir tablo da yer alıyor.) ' 1970 albümü “Layla ve Diğer Çeşitli Aşk Şarkıları”.

Clapton bu makale için röportaj talebini reddetti ancak 2007'de Haber'a verdiği röportajda Boyd'a aşık olmasına rağmen “Layla”nın bir belgesel olmadığını söyledi. “Bir şarkı yaratmak sadece bir duyguya damga vurmaktır” dedi.

Boyd, Clapton'la olan ilişkisini “bir ilişki” olarak nitelendirdi ancak kendisini “ahlaki olarak evli bir kadın olarak kalmak zorunda” hissettiğini söyledi. Annesinin iki kez boşandığını ekledi. “Bunun onun için ne kadar yıkıcı olduğunu gördüm ve bu yüzden tarihin tekrarlanmasını istemedim.”

İkisinin olaya karışmasından kısa bir süre sonra Clapton eroin bağımlılığına düştü. Ancak 1971'de Boyd'a John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar adlı romanından koparılmış bir sayfaya yazılmış bir mektup gönderdiğinde tekrar yazdı.

Düzgün bir el yazısıyla, “Aklımın sonuna geldim” diye yazdı. “Eğer beni istemiyorsan, lütfen beni bağlayan büyüyü boz.”

Clapton, “Vahşi bir hayvanı hapsetmek günahtır, onu evcilleştirmek ilahidir” diye yazdı.

Bu mektup da Christie's müzayedesinde yer alıyor ve tahmini fiyatı 19.000 dolar civarında.

Müzayededeki diğer yazışmaların arasında Harrison Boyd'un, Beatle'ın birçok iş toplantısı yaptığı ve “bol miktarda” ızgara peynirli sandviç yediği New York'tan gönderdiği 1971 tarihli bir mektup da yer alıyor. Boyd, Harrison'ın ona her zaman mektuplarda ve kartpostallarda onu sevdiğini söylediğini, ancak çoğunlukla sokaktaki yaşamın rahatsızlıklarına odaklandığını söyledi. Boyd, bunların “gerçek mektuplar” olduğunu söyledi, “Ama Eric'in o günle ya da stüdyoda ne yaptığıyla hiçbir ilgisi yoktu. Sadece yoğundu.”

Harrison arkadaşının Boyd'a karşı hislerinin farkındaydı. Boyd, “Harika Bu Gece” anı kitabında Clapton'ın Harrison'a “Söylemeliyim dostum, karına aşığım” dediği bir partiyi anıyor. Boyd, müzisyenler için “rekabet gitar için yapılır” dedi.

Sonunda Boyd, Clapton'ın cazibesine yenik düştü. Temmuz 1974'te Harrison'dan ayrıldı. Bir hafta sonra Clapton aradı ve ondan kendisiyle turneye çıkmasını istedi; bu çağrı on yıllık bir evliliğe ve başka bir klasiğe yol açtı. 1976'da Clapton, Boyd'un parti kıyafeti seçmesini beklerken “Harika Bu Gece”yi yazdı.

Boyd, “Sonunda kararımı verip aşağıya indiğimde Eric'in bu kadar uzun sürdüğü için bana kızmasını bekliyordum” dedi. “Bunun yerine 'Yazdıklarımı dinleyin' dedi.”

Pek çok sanatçının, bırakın aşk mektuplarını, şarkı sözlerini akıllı telefonlarda yazdığı bir dönemde, Christie's'in uzman satış müdürü Adrian Hume-Sayer, bu tür samimi yazışmaların satışının daha az olmasını beklediğini söyledi. Bir aşk üçgeninin “böyle bir yaratıcılığın merkezinde” olmasının da nadir olduğunu söyledi.

Boyd ayrıca zamanın ne kadar değiştiğinin de farkında görünüyordu. “Yıllar önce daha fazla romantizm vardı” dedi.

“Eminim ki insanlar bugünlerde romantik şeyler yapıyorlar” diye ekledi, “ama bunun ne olduğunu hayal edemiyorum. Biliyorsanız lütfen bana söyleyin.”