Claire Chase, bir kahramanı sergilemek için yeni platformunu kullanıyor

Hasan

Global Mod
Global Mod
Besteci ve icracı Pauline Oliveros, 2016 yılında 84 yaşında öldüğünde, müzikal itibarı güvence altına alındı.

1960’lar ve 70’lerdeki ilk elektronik ve grup müziği parçaları, İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerikan deneyselliğine önemli katkılar olarak kabul ediliyor. Oliveros’un kandırılmış bir dijital akordeon üzerindeki solo şovları, 2010’lara kadar Stone gibi New York mekanlarında hedeflenen konserlerdi. Ve “derin dinleme” konusundaki yazılarının etkisi akademiye yerleşmişti.

Ancak, öldüğü sırada Oliveros, Carnegie Hall’da çalışmalarının resmi bir sergisini hiçbir zaman almamıştı. Deb’in Yaratıcı Başkanı rolündeki flütçü Claire Chase, bu sezon oradaki ihtisasının ilk gösterilerini planlamaya başladığında, bir düzeltme hem açık hem de gecikmiş görünüyordu.

Cumartesi günü Chase, “Pauline Oliveros 90’da” başlıklı bir program sunacak ve ardından ertesi sabah ve öğleden sonra iki “Day of Listening” etkinliği yapacak. “Gerçekten,” dedi Chase, “müzikte sahip olduğumuz hayatı mümkün kılan kadına megafonu vermeyi istedim.”

Oliveros’un örneğinden ilham alan geniş müzisyen ağından ve aynı zamanda bestecinin “müzikal torunları” olarak tanımladığı belirli sanatçı çekirdeğinden bahsetti. Oliveros’un iki metin notasından oluşan bir program olan Cumartesi konserinde sahneyi paylaşıyorlar: “The Witness” ve “The Tuning Meditation”.

Çarşamba günü “The Witness” provasında, Chase ve grubu, Oliveros’un partisyonunun ana hatlarını çizdiği üç “stratejide” gezinirken merak uyandıran etkiler yarattı. İlk bölümde oyunculardan, odada başka ne duyulursa duyulsun, sadece kendi hayal güçlerinden çıkanları çalmaları isteniyor; Chase bunu “kendini iyi hissetme meditasyonunun tersi” olarak tanımladı.

İkinci stratejide, birbirleriyle olabildiğince kendiliğinden etkileşime girmeleri talimatı verilir. Daha sonra, oldukça idealist olan üçüncü strateji, müzisyenlerden bir ortağın çalarken “zamanında, tam zamanında veya zaman dışında” çalmalarını ister. Chase, bir keresinde Oliveros’a bunun ne anlama geldiğini sorduğunda, bunun sadece telepatik olmaya bir davet olduğunun söylendiğini söyledi. “Son derece ciddiydi,” diye hatırlıyor Chase, “yüzünde bir gülümsemeyle.”

Pazar günü izleyiciler, seslerini, sürgülü ıslıklarını ve Oliveros’un sınırlı hareket kabiliyetine sahip çocukların müzik yapmasına yardımcı olmak için geliştirdiği Adaptive Use Musical Instrument teknolojisini kullanarak kavramsal ziyafete katılabilirler.

Olivero’nun dul eşi ve uzun süredir birlikte çalıştığı sanatçı Ione, teknolojinin “en az hareket kabiliyetine sahip” çocuklar için tasarlanırken, aynı zamanda “herkes için harika” olduğunu söyledi. Ione için bu çapraz uygulama, Oliveros mirasının bir parçası: “İnsanları ses ve müzik, oyunlar ve eğlence için bir araya getiriyor. Pauline ciddi olduğu kadar oyuncu ve komikti.”

Röportajlarda, bu haftasonu konserlerinde yer alan dört müzisyen, Oliveros’la ilgili anılarını ve müziklerini anlattı. İşte röportajlardan düzenlenmiş alıntılar.

Claire Chase, flütçü

Ben yürümeye başlayan çocukken Pauline ile tanıştım. San Diego’daki California Üniversitesi’ndeki konserlerde – genellikle çıplak ayakla – akordeon çalmakla ilgili çok hoş anılarım var, burada ailem çocuk bakımı bulamadıkları için beni sürükledi. Tanıştığım herkesten daha özgür ve daha esnekti.

Onunla ancak 1990’ların sonunda, öğrenci olduğum Oberlin’de konuk sanatçı olduğu sırada tekrar temasa geçtim. Hepimiz mümkün olduğunu düşündüğümüz senfoni orkestrası kariyerlerine doğru koşu bandındaydık. O sordu -bunu onun Teksas aksanıyla yapmak zorundayım- “Hayal gücünün sınırlarının ötesini duyabiliyor musun?” Sadece tavan benim için açılmış değildi. Sanki duvarlar tamamen çözülüyordu. Kendimi tamamen coşkulu ve korkmuş buldum ve aniden konservatuarda başka ne öğrenmediğimi merak ettim.

Susie Ibarra, besteci ve davulcu

Pauline’in daha sonra büyük topluluklar için yaptığı şey ile daha önceki solo kayıtları arasında oldukça geniş bir müzik yelpazesi var. Ve sonra metni puan alıyor. Birçok giriş noktası vardır. Hepsini farklı nedenlerle seviyorum.

Onu Carnegie Hall’da kutlarken çok duygusalım çünkü orada ilk kez onun “All Fours for the Drum Bum” adlı parçasını çalmak için çalmıştım. Tekrarlanmayan bir ritim ve doku uygulamasıdır. O her zaman büyük bir ilham kaynağı olan ve bu desteği sunan bir akıl hocasıydı. Stüdyoya gittik ve düetler kaydettik ama asla yayınlamadık. Elbette meşguldüm, ama sonlara doğru olağanüstü meşguldü. Bence şimdi yayınlamak için muhtemelen doğru an.

Bir doğaçlamacı olarak Pauline ile çok çaldığım için şanslıydım – ve Dreaming Wide Awake adlı bir albüm kaydeden New Circle Five adında bir beşlimiz vardı. Çok oyuncuydu. Özellikle de dijital akordeonu varsa; hangi “enstrümanın” çıkacağını asla bilemezdiniz. Sürekli bir sürprizdi.

Alex Peh, piyanist

Çağdaş müziğe girişimim çok sosyaldi. Ben bir piyano profesörüyüm. Ama Phyllis Chen ile çok iyi arkadaşım – ve SUNY New Paltz’ta ihtisasını yaptığımızda, Pauline geldi. Öğrencileri “Sonik Meditasyonlar” ile renklendirdik. İşte o zaman birçok çağdaş müzik yapmaya başladım.

Claire ile Susie’nin Talking Gong albümünde çaldık. Çevrimiçi yayını yaptık, sonra biraz daha zamanımız oldu. Taşrada bir ahırdaydık ve Claire az önce “Hadi takılalım” dedi ve The Witness’ı okuduk ve her şey burada başladı. Ondan sonra Mill Brook Koruma Alanı’ndaki ormanda doğaçlama yapmaya başladık. Sadece ilham almak için mağaralarda yaptık. Bu pandemi sırasındaydı; hepimiz biraz yıpranmış ve gergindik. Ve şimdi buna dönüştü.

O zamandan beri dünyanın her yerindeki piyano tarzlarını keşfettim. Myanmar’da piyano gelenekleriyle çok çalıştım. Farsça piyano ile çok çalışıyorum. The Witness’ı oynamak bunu katalize etti. Ondan önce sadece standart repertuar çalıyordum. Pauline ile tanıştım ve bu benim merakımı uyandırdı. Keşfetme izni veriyor.

Tyshawn Sorey, besteci ve davulcu

“Bertha’s Lair” adlı parçam Claire tarafından “Density 2036” projesi için sipariş edildi. Ve bu parçayı prova etmemiz gereken gün – ve yapıldığı gün – prova yapacağımız stüdyoya gittim. Varışımızın ardından beş dakika içinde Pauline’in vefat ettiğini öğrendik. Bu yüzden uzun süre sarıldık; oynamadık bile Bütün gece Pauline hakkında konuştuk.

Sonunda parçayı prova edip onlarca kez çaldığımızda müziğin yorumunda ortaya çıktı. Her seferinde farklıydı. Ama ikimiz de risk almaya devam ettikçe Pauline’in ruhu her zaman üzerimizde kalacaktı.

Pauline’in ruhuna gelince, mesele o açıklık ve o güvenle ilgili. Müzik yaparak ve her an var olarak var olmanın bu yolu. Belirli bir partisyonun onun hakkında ne söyleyeceği önemli değil, bunu icra etmek kesinlikle oyuncunun tarafında farklı türden bir farkındalık gerektiriyor. Sanatçıyı muhtemelen daha önce hiç bulunmadığı bir yere götürürdü.