Chicago’da “Opera hip-hop olabilir ve hip-hop opera olabilir”

Hasan

Global Mod
Global Mod
Baritone Will Liverman, yaklaşık beş yıl önce Rossini’nin The Barber of Seville filminde Jonathan Larson ve Rent müzikali hakkında bir belgesel izlerken şarkı söylüyordu.

Liverman bu ay bir röportajda “‘Rent’in nasıl ortaya çıktığı ve bu adamın ‘La Bohème’i alıp güncelleme fikrini nasıl bulduğuyla ilgiliydi,” dedi. “Neden daha fazla klasikin güncellenmediğini merak ediyordum – onları kendimiz için alıyoruz ve tarihi geri alan ve bizim için önemli olan bir şeyi anlatan yeni bir anlatı icat ediyoruz.”

Sonra siyah bir berberi ziyaret etti ve aklına bir fikir geldi: Bu, repertuardaki en popüler operalardan biri olan La Bohème gibi Rossini’nin yeni bir versiyonunun sahnesi olabilir. Liverman, “Mesele şu ki,” dedi, “Yazıyı gerçekten sahiplenmedim çünkü kendimi sadece bir şarkıcıymışım gibi hissettim. Birinin bunu yapması gerektiğini düşündüm.

O zamandan bu yana geçen yıllar, Liverman’ın sadece bir şarkıcı olmadığını kanıtladı. Yükselişte olan girişimci bir sanatçı olarak, geçen sezon Terence Blanchard’ın Fire Shut Up in My Bones filminde bir yıldız da dahil olmak üzere Metropolitan Opera’daki çağdaş eserlerin demirbaşı haline gelmekle kalmadı, aynı zamanda yeni siparişler de aldı. Ve şimdi eski arkadaşı DJ King Rico ile birlikte beste yapmaya da başladı.

Birlikte, hikayesini Chicago’nun Güney Yakası’ndaki bir berber dükkanı hakkındaki bir dörtlüye gevşek bir şekilde uyarlayarak ve opera sözlerini R&B, funk, hip-hop, gospel, rap ve tabii ki berber dükkanı gibi bir kaleydoskopla karıştırarak “Barber”ı güncellediler. Rajendra Ramoon Maharaj onlara katıldı, dizinin senaryosunu yazdı ve dramaturg ve yönetmeni oldu. Sonuç, “The Factotum” – başlığı ünlü Rossini aryası “Largo al factotum” u anımsatıyor – 3 Şubat’ta Chicago Lirik Operası’nda açılıyor.

34 yaşındaki Liverman ve 33 yaşındaki DJ King Rico, Virginia’daki Governor’s School for the Arts’ta gençken tanıştı. Orada, genç siyah adamlara opera gibi bir dünyada yerlerinin ne olduğunu ve sanat formunun ne kadar özgür olabileceğini öğreten bir müjde öğretmeni olan Robert Brown’da bir akıl hocası buldular.

Liverman, “Bize çok benzeyen, bize operanın ne olduğunu öğreten, ama aynı zamanda anahtarları eline alıp şimdiye kadar duyduğunuz her şeyin en çılgın yorumunu çalabilen, örnek alacağımız biri vardı,” dedi. “Neden yapıldığımızı bile bilmeden önce gerçekten her şeyi tetikledi. Bunu bana kazıdı.”

Otobüste ikisi mahkemede bulundu ve klasik seslerle Lil Jon ve East Side Boyz’un “Get Low” gibi şarkılarını söyledi. DJ King Rico, “Kızlar çıldırır” dedi; Her şeyden önce oyunculuk ona “operanın hip-hop ve hip-hop’un opera olabileceğini öğretti. Aynı notlar.”

Ortak bir video röportajında Liverman ve DJ King Rico, The Factotum’u yazmaktan ve onun opera dünyasındaki yerinden bahsetti. İşte röportajdan düzenlenmiş alıntılar.

Opera bestelemek ikiniz için de yeni. Bu modda çalışmak nasıl bir duygu?

DJ KRAL RICO
Will bana bunu sorduğunda, bana en uzak gelen şey buydu. Lisede opera söyledim; İki yıl boyunca yaptım. Bu gerçekten harikaydı, ama sonra diğer tarafa gittim. Geri döndüğünde hemen düşündüm: Tamam, bunu kendimiz için yapacağız. Gerçekten, gerçekten otantik olacak.

Ciğerci ol Heyecan verici olan şey, olasılıkların sonsuz gibi görünmesiydi. Opera sesinin bildiğimiz ve sevdiğimiz bu tarzlara nasıl hizmet edebileceğini anlamaya çalışırken pek çok deneme yanılma oldu. Stüdyodaydık; Bir şeyler kaydettik ve birkaç kez dinledik ve neyin işe yarayıp neyin düzeltilebileceğini anladık.

DJ KRAL RICO Benim için farklı roller oynamak güzeldi. Bu factotum – çok yönlü. Bu süreçte hakim olunması gereken birçok farklı şey var: müzik yazmak, kayıt yapmak, mühendislik yapmak. Sürece ne yardımcı olursa olsun, sadece egoyu ortadan kaldırın ve bu dönüştürücü oldu.

Burada fazladan bir katman var, Will, kendisi için Mike rolünde yazıyor.

karaciğerci
Harika bir keşifti çünkü biz hem besteci hem de librettistiz. O zamanlar parodi yazmayı severdim; TikTok 20’li yaşlarımda bir şey olsaydı, tamamen onun için olurdum. Ama şimdi, “bu çok aptalca” gibi, operatik olarak söylemeye çalıştığınızda kulağa çok sevimsiz gelen belirli kelimeler olduğunu bulduk. Ve bu tarzlarda, opera sesinin doğal hissettirmesi için yer bırakmalısınız.

Kendi rolüm için söylediğim bazı şeyler vardı ve yeniden yazmak zorunda kaldım çünkü, ah adamım, aslında burada nefes almalıyım ya da bunu yapmalıyım. Yaratıcı tarafta, daha iyi konuşan ünlüler ve belirli kelimeler hakkında da düşünmeye başlarsınız.

Bu operadaki geniş stil yelpazesi göz önüne alındığında, belirli bir an için neyin doğru olduğuna nasıl karar verdiniz?

DJ KRAL RICO
Rajendra katılana kadar doğru hissettiren şeyi başardığımızı hiç sanmıyorum. Hikayenin tamamlanmasına yardım etti ve şimdi bile provalarda hala ince ayar yapıyoruz. Ama hip-hop ya da gospel ya da her neyse, bence bu daha çok seyircinin hissetmesini istediğiniz duygu ve bunun neyi desteklediği ile ilgili.

“Siyahlar bu alanlarda temsil edilmiyor” dediği bu Basquiat klibini oynattık ama biz burada varız ve bu nedenle bu alanda kendimiz olduğumuzun bilincindeyiz. Yani, tüm türleri tek bir şarkıda karıştıran “Conversation” adlı bir şarkı var, böylece kuaför salonundaki farklı karakterlerin tüm kişiliklerini görüyorsunuz. Biraz dağınık ve otantik hissetmesini istedik.

Kuaför hakkında. Rajendra’nın yönetmen notunda, bu alanı bir buluşma noktası olarak tiyatroya benzetiyor. Bu fikir size opera tarihinde neler açtı?

karaciğerci
Bir kuaförü ziyaret etmenin harika yanlarından biri, kimin gireceğini asla bilememenizdir. Gangsterinden vaizine, hocasına kadar herkesin saçını kestirmesi gerekiyor. Gerçek olmamız ve gerçeklerimizi konuşmamız için güvenli bir alan. Bir saç kesiminden çok daha fazlası. Yaklaşık bir ay önce saçlarım dağınıktı; On Emir’deki Musa’ya benziyordum. Ama Chicago’daki kocama gidiyorum ve sadece konuşmaları dinliyorum – açıklık, dürüstlük, komik şeyler, neşe. Sonra, sonunda yeni bir insan olarak çıkıyorum. Sanatın bunu yapabilecek güce sahip olduğunu düşünüyorum.

DJ KRAL RICO İkisi de kesinlikle arkadaşlık teklif ediyor. Ve böyle bir işte birkaç kişi bir araya gelir. Bu hikayedeki şeyleri gördüyseniz ve bunlardan etkilendiyseniz, muhtemelen yanınızdaki biri de aynı şeyi yaşamıştır. Böylece bir araya gelip keyfini çıkarabilirsiniz.

Met Operası geçenlerde dedi, bir tür tersine dönerek, çağdaş eserler gişe rekorları kırdı – Will, içinde bulunduğunuz Fire Shut Up in My Bones’un biletleri tükendi. Sadece bu yerler dolu değildi, seyirciler de gözle görülür şekilde farklıydı. The Factotum’un benzer bir şeyi amaçladığını görüyor musunuz?

DJ KRAL RICO
Opera eğlenceli olabilir! Her şey için yer var. Ve eğer bir Cuma günü böyle bir şey yaparsak, hadi bundan bir şey çıkaralım, bir ruh hali. Sanatı deneyimleyelim ve sonra başlayalım. Bir rönesans yaşanıyor ve bunun bir parçası olduğumuz için minnettarım. Çünkü opera, bu notaları okuyan 14 yaşında bir çocuk olarak hayatımı değiştirdi. Bence onu büyütmeye ve izleyici kitlesini genişletmeye devam edebilirsek, gelecek nesiller için de aynısını yapabilir.

karaciğerci Umarım diğer sanatçılar buna bakar ve her şeyin mümkün olduğunu görür. Bir rüya gördüğünde ya da bu duyguya kapıldığında, o iç ses şunu yap, şunu yap der. Rico’nun dediği gibi, tasavvur ettiğimiz şeylerden biri de her türlü işin ehli olmaktır. Bunu birkaç yıl içinde kendimiz bir araya getirdik ve diğer sanatçılara “Sadece bu yolda olmam gerekiyor” diyen bir kutudan çıkmaları için bir ilham kaynağı olmasını istiyorum.

Sonra renkli genç insanlar var. Ancak küçük çocuklar ve yaşlılar da var. Bunun, Rico’nun dediği gibi bir araya gelen insanlığın hikayesi olmasını istiyorum. Operadaki hüzünlü maskeyi çokça görüyorsunuz ama bence neşe ve mutluluk hakkında da bir o kadar güçlü bir şekilde söylenebilecek bir şeyler var. Bu hikayelere ihtiyacımız var ama aynı zamanda kalbi iyi hissettiren bazı şeylere de ihtiyacımız var.