Chad Smith, Boston Senfoni Orkestrası'nın yeniden yenilik yapmasına yardımcı olabilir mi?

Hasan

Global Mod
Global Mod
Chad Smith, Boston Senfoni Orkestrası'nın Berkshires'teki cennet gibi yazlık evi Tanglewood'un arazisinde golf arabasını sürerken, “Aptal gibi konuşacağım” dedi. “Tanglewood'u seviyorum Bu yüzden fazla.”

Arabayı durdurdu ve bakımlı kampüsün karşısındaki engebeli, ağaçlarla kaplı tepelere ve Stockbridge Bowl'un durgun sularına baktı. Bunun kendisine Avusturya'daki prestijli Salzburg Festivali'ndeki atmosferi hatırlattığını söyledi. Ancak Salzburg'un bir orkestraya bağlılığı yok, Tanglewood gibi bir müzik enstitüsü kurulduğu 1940'tan bu yana var.

Sonbaharda Boston Symphony'nin başkanı ve icra kurulu başkanı olan Smith, “Bu, BSO'nun temelindeki yenilik duygusudur” dedi. “Orkestra henüz 60 yaşında değildi ve yeniden kimlik değiştirerek senfoni orkestrasına, pop orkestrasına dönüştü. Ve bir eğitim kurumudur.”

Stockbridge Bowl'u işaret ederek ekledi: “Ve bir de plajı var. Başka hangi orkestranın plajı var?”

Smith'in, Boston Senfoni sezonu 5 Temmuz'da başlayacak olan Tanglewood için büyük planları var ve aynı zamanda evindeki topluluk için de uzun bir yapılacaklar listesi var. Tarih onun sadece hayal kurmadığını gösteriyor: Boston'a Los Angeles Filarmoni Orkestrası'ndan geldi ve burada yirmi yıl boyunca orkestranın ülkedeki en yenilikçi ve önemli topluluklardan biri olarak itibar kazanmasında çok önemli bir rol oynadı.

52 yaşındaki Smith, geçen yıl Boston'a gideceğini duyurduğunda Filarmoni Orkestrası'nın kariyer basamaklarını çoktan tırmanmıştı ve 2019'da genel müdür olmuştu. Onun ayrılışı Los Angeles sakinleri için bir şok oldu ve bazılarına göre, yakın zamanda yıldız şefi Gustavo Dudamel'i New York Filarmoni Orkestrası'na kaptıracağını öğrenen Filarmoni Orkestrası için bir kriz işareti oldu.

Boston Senfoni Orkestrası da krizdeydi. Mark Volpe'un liderliği altında 23 yıl boyunca rahat bir istikrar ve hatta rahatlık dönemi yaşadı. 2021'de emekli olduğunda yerine Los Angeles Filarmoni Orkestrası'nın bir diğer emektarı Gail Samuel geçti ve 18 ay sonra istifa etti.

Boston Senfoni Orkestrası'nın genel müdürü Barbara W. Hostetter, “Çok fazla kargaşa gördük” dedi. “Artık kalıpların dışında düşünme fırsatımız olmadığına karar verdik. Deneyimli bir orkestra CEO'suna ihtiyacımız vardı.”

Hostetter, Smith'i tanıyordu ve adını bir işe alım firmasının aday listesinde görmekten memnun oldu. Boston Senfoni Orkestrası bir zamanlar Amerikan klasik müziğini tanımlamıştı ama ülkenin diğer en iyi topluluklarıyla karşılaştırıldığında bayatlamıştı. Orkestranın gelişmese bile iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu şeyin onun olabileceğini düşünüyordu.

Smith, “Son zamanlarda geleneğe daha fazla vurgu yapılıyor” dedi, “ancak temel prensip yenilikçilik oldu. 20. yüzyılın ilk yarısında BSO kadar tutarlı bir çalışma yaptıran başka bir orkestra bilmiyorum.”

Smith, Boston'u ziyaret etti ve orkestranın müzik direktörü Andris Nelsons ile görüştü. Nelsons, “geleneği korumanın gerekliliği ve misyonu hakkında” konuştuklarını söyledi, “ve onu sürdürün ama geliştirin.”

Yolculuğunun sonunda Smith işi kabul ederek şaşırdı. “Los Angeles'ta yaptığım işin miktarından memnundum” dedi. “Bu orkestranın bana sunduğu fırsat beni heyecanlandırdı. BSO muhtemelen Los Angeles'tan ayrılacağım tek orkestraydı.”

Böyle şeyler söylemek Smith'in işi ama Boston Senfoni Orkestrası hakkındaki hislerinin kökleri onun kişisel geçmişine dayanıyor. Los Angeles 20 yılı aşkın süredir onun evi olabilir ama New England Konservatuarı ve Tufts Üniversitesi'nde ses eğitimi almak üzere Boston'a taşınmadan önce Pensilvanya'da büyüdü. Öğrenciyken dinlediği orkestra Boston Senfoni Orkestrasıydı; Symphony Hall'da sahne aldı; Hatta Tanglewood'da arkadaştı.

Boston'u iyi tanıyor ve Boston'un Los Angeles olmadığını biliyor. Smith, Filarmoni Orkestrası ile çalışmasını tekrarlamak istemiyor ancak bu ruhun unsurları, Boston Senfoni Orkestrası için planladığı değişikliklere ışık tutacak.

Örneğin, kendisi ve Los Angeles'taki meslektaşları şehrin yaratıcı bir merkez olarak kazandığı itibardan yararlandı. Dudamel ile film yönetmeni Alejandro González Iñárritu'nun konuşmasını da içeren canlı performanslar pandemi sırasında yayınlandı. Orkestra, deneysel opera grubu The Industry ile birlikte Sony Pictures Studios'ta John Cage'in “Europeras 1 & 2” adlı eserini sundu.

Boston ise akademik bir merkezdir. Boston Senfoni Orkestrası'nda şef olarak çalışan ve Hollywood Bowl'da Smith'le birlikte çalışan şef Thomas Wilkins, “Artık dünyanın olmasa da Amerika'nın en entelektüel şehirlerinden birinde yaşama lüksüne sahip.” dedi.

Smith, şehrin akademik kurumların yoğunlaşmasından yararlanma planlarını zaten duyurdu. Buna, Senfoni Salonu duvarlarının ötesindeki ve müziğin ötesindeki insanlarla programlar geliştirme girişimi olan Boston Senfoni Orkestrası Beşeri Bilimler Enstitüsü'nün kurulması da dahildir.

Boston bölgesinde yaşayan çellist Yo-Yo Ma, “Orkestralar sadece müzikten ibaret değil” diyor. “En iyi ihtimalle bir orkestra, fikirlerin, demokratik alışverişin ve topluluklarımızı güçlü kılan ortak anlamlar yaratmanın buluşma yeridir. Müziğin hizmet olduğuna dair bu inanç, Boston Senfoni Orkestrası'nın DNA'sında var ve ben bunu bugün BSO'ya yön veren bir amaç olarak görüyorum.”

(Beşeri Bilimler Enstitüsü'nün açılışı, Nelson'ın sözleşmesinin kalıcı, açık uçlu bir sözleşmeye dönüştürülmesi ve Tanglewood'a şeflik direktörünün atanmasını da içeren bir dizi haberin ortasında geldi. Smith ayrıca 19. yüzyıldan itibaren bir kompozisyon koltuğu bağışladı. Carlos Simon'un düşüşü kadroya alındı.)

Smith'in liderliği programlamayı da etkileyecektir; kendisinin de söylediği gibi “temaları ve trendleri yıllar boyunca anlamlı bir şekilde keşfeden” festivallerle özellikle ilgileniyor. Ancak klasik müziğin uzun planlama döngüleri nedeniyle orkestranın repertuarına etkisi 2025/26 sezonuna kadar net olarak hissedilmeyecek. Halen Boston Senfoni Orkestrası'nın ahlakını ve pazarlamasını şekillendirmek için onunla birlikte çalışıyor.

Smith, “Bana sık sık şu soru soruluyor: 'Pandemi öncesine ne zaman döneceğiz?'” dedi. (2023 mali yılında Boston Senfoni Orkestrası'nın konserine katılım 2019'a göre yüzde 23 azaldı.) “Oraya varacağız ama ben çok daha sağlıklı bir şeyi hedefliyorum. İzleyiciyi kararlarımızın merkezine yerleştirmemiz ve programı değiştirmemiz gerekiyor.”

Bu çalışmanın bir kısmı, orkestralara uzun süredir finansal güvenlik sağlayan ancak son yıllarda başarısızlığa uğrayan abonelik modeline yeni bir bakış getiriyor. “Pandemi altımızdaki halıyı çekti” dedi. “Finansal olarak çok büyük bir etkisi var ama aynı zamanda çok büyük bir fırsat.”

Abonelik modeliyle programların geniş bir kitleye hitap etmesi ve kanıtlanmış bir konsepti takip etmesi gerekir. Ancak Smith, bir orkestra odağını bireysel bilet satmaya kaydırdığında konserlerin “daha seçilmiş deneyimler haline gelebileceğini” söyledi. Üç performansın tamamını satmayan niş bir akşam, tek gecelik bir etkinlik olarak başarılı olabilirken, yıldız bir virtüözün canlandırdığı bir Rachmaninoff savaş atı üç veya dört performans alabilir.

Hedefli programlama, Boston Senfoni Orkestrası'nda şu ana kadar eksik olan bir tür risk almayı mümkün kılabilir. Smith, bunun sanatçıların “gelip oynayabileceği” bir tür sanal alan yaratacağını umduğunu söyledi: örneğin şehrin çeşitli topluluklarından insanlar veya besteci rolündeki Simon.

Smith ve Dudamel'in Los Angeles'ta desteklediği ve bale müziği “Revolución Diamantina”nın gelecek sezon Boston Senfoni Orkestrası tarafından seslendirileceği besteci Gabriela Ortiz, Smith'i sanatçıları gerçekten savunan bir lider olarak tanımladı. Los Angeles'ta yeni müziğinin mümkün olduğu kadar çok provasına katıldığını söyledi. Ve klasik müziğin konser salonlarından nasıl çıkarılabileceğini anlattılar.

Ortiz, “Hedef kitlenizi genişletmek için riske ve deneylere açık olmanız gerektiğinin çok farkındaydı” dedi. “Bu yüzden Los Angeles'ın geleceğe bakan orkestralardan biri olduğunu düşünüyorum. Henüz Boston'u tanımıyorum ama Chad beni davet etti. Yeni sesler getirmek istiyor.”

Ortiz'in müziği, Mayıs ayında Boston Senfoni Orkestrası'nın Şehir Konseri'nin bir parçasıydı; topluluk kuruluşları ve genç sanatçıların Symphony Hall'un kamusal alanlarını ve sahnesini orkestrayla paylaştığı ücretsiz bir etkinlikti. (Geçen yılki ilk Şehir Konserinde Boston Belediye Başkanı Michelle Wu piyano çalıyordu.) Konserden önce Smith, doğaçlama performansları izlemek için binanın merdivenlerinden bir aşağı bir yukarı koştu; Çocukların enstrüman çalmaya teşvik edildiği bir odada çeyrek keman üzerine birkaç nota karalamaya çalıştı.

Nelsons, Wilkins ve Boston Pops müzik direktörü Keith Lockhart'ın yanı sıra yerel kuruluşların temsilcileriyle birlikte poz verdi ve fotoğrafları çekilirken “1-2-3, 'Topluluk deyin!'” diye bağırdı. Ana performans sırasında bir duvara yaslandı ve Boston Sanat Akademisi Tina Turner Revue öğrencilerinin “Proud Mary” şarkısını söylemesini ve Boston Senfoni Orkestrası'nın Sfenks Yarışması galibi Nathan Amaral'ın da yer aldığı Samuel Coleridge-Taylor'ın Keman Konçertosu'nu çalmasını dinledi. genç renkli müzisyenler için.

Ertesi gün Smith, Tanglewood'a gidiyordu. Yolculuk sırasında Boston Senfoni Orkestrası'nın bir New England orkestrası olarak itibar kazanmasını umduğunu söyledi; bölgeyi tur programına dahil etmeyi planlıyor. Ancak Boston'dan Tanglewood'a olan yolculuğun, her yaz seyircilerin önemli bir kısmının geldiği New York'tan gelen yolculukla hemen hemen aynı uzunlukta olduğuna da dikkat çekti.

Her iki şehirde de bulunmamız gerekiyor” dedi. Yakın zamanda Manhattan'ın Batı Yakası Otoyolu'nda Nelson'ın bir fotoğrafı ve “Bırak yaz şarkı söylesin” sloganının yer aldığı Tanglewood reklam panoları vardı.

Smith, Tanglewood'da iki tarihi binayı restore etmeyi planlıyor: Etkili Boston Senfoni Orkestrası müzik yönetmeni Serge Koussevitzky'nin evi olan Seranak ve Britten'in “Peter Grimes”ının 1946'da Amerika prömiyerinin yapıldığı tiyatro. Her iki bina da bakıma muhtaç durumda ancak festivalin geleceği için potansiyel sunuyor.

Smith, Seranak'ın öğretim üyeleri ve akademisyenler için konut olarak kullanılacağını söyledi. Yenileme çalışmalarının ardından tiyatro, gerek yeni eserler gerekse uluslararası toplulukların ziyaretleri için opera ve bale için uygun bir sahne sağlayacak. “Tanglewood'u istiyorum” dedi, ” Dünya çapında klasik müziğin adresi.”

Ancak soru bunun ne zaman olacağıdır. Smith, altyapının misyonu takip ettiğini ve “tiyatroyu yenileme ihtiyacının sadece bu binayı yönetme meselesi olmadığını, aynı zamanda çalışmalarımızdaki programatik bir çıkmaz olduğunu” söyledi. Daha pratik bir düzeyde, Orkestra yönetim kuruluyla konuşacak. Boston ve Berkshires'ta yapılması gereken değişikliklerin listesini derlemek için birlikte çalışacaklar. Beşeri Bilimler Enstitüsü'nün bu sonbaharda başlayacağını ancak diğer projeler üzerinde fikir birliğine varmanın yaklaşık bir yıl süreceğini söyledi.

Smith, “İçsel olarak değişim zordur” dedi. “Fakat değişim, değişimi etkileyerek gerçekleşir. Yatırım ve çok fazla dinleme ve deneme gerektirecektir. Ama şimdi büyük değişiklikleri yapmanın zamanı geldi.”