Carin León, Música Mexicana ile ülkeyi birbirine daha da yakınlaştırıyor

Hasan

Global Mod
Global Mod
Ocak 2023'te, Música Mexicana yıldızı Carin León, Nashville'deki Bridgestone Arena'da bir konsere hazırlanırken, bis olarak özel bir şey yapması gerektiğine karar verdi.

Leon, Meksika'nın Sonora kentinin başkenti Hermosillo'da, Tucson, Arizona'dan yaklaşık 400 kilometre uzakta büyüdü. Evinde sürekli olarak çok çeşitli Amerikan hitleri çalan sınır radyo istasyonlarından müzik çalıyordu ve babasının David Allen Coe'nun “Tennessee Whisky” şarkısını kasetten defalarca dinlediği biliniyordu.

León, “Kardeşim ve ben şarkıyı çocukken söylüyorduk ama o zamanlar İngilizce bilmediğimiz için farklı sözler bulduk” dedi. Country müzik devi Chris Stapleton, “Tennessee Whiskey”in R&B yavaş dans cover'ıyla çıkış yaptı ve bir Stapleton hayranı olan León, Nashville'in ağırlıklı olarak Latin kökenli kalabalığı için kendi güçlü, duygulu versiyonunu yarattı.

Leon, “Ertesi gün performans internette yayıldı” dedi. “İnsanlar onun country müzik söyleyebildiğini, İngilizce söyleyebildiğini söylüyor. Bu bana biraz ilham verdi.”

34 yaşındaki León, “Tennessee Whiskey”i coverlamadan ve country yıldızı Kane Brown ve soul şarkıcısı Leon Bridges ile iki dilli ortak çalışmalar yayınlamadan önce Spotify'da milyarlarca dinlenmeye sahip Latin Grammy ödüllü bir sanatçıydı; Nashville gazileri Jon Pardi, Cody Johnson ve Natalie Hemby ile yazdı; Grand Ole Opry'de tamamen İspanyol bir setle ayakta alkışlandı; hem Coachella hem de Stagecoach festivallerinde sahne alan ilk Latin sanatçıydı; ve Mayıs ayı başlarında Rolling Stones'un açılış perdesi olarak göründü.

Leon, Beverly Hills, California'daki gösterişli bir oteldeki alışveriş çantalarıyla dolu süitinden, kız arkadaşı ve ekibiyle birlikte “Benim konfor alanım, konfor alanımın dışında olmaktır” dedi. “Müzikte sınır yoktur. Yalnızca iyi ve kötü müzik vardır.”

León, Peso Pluma, Grupo Frontera, Fuerza Regida, Natanael Cano ve Eslabon Armado ile birlikte, norteño, banda, ranchera, grupera, mariachi ve corridos tumbados gibi Meksika türlerini kapsayan bir şemsiye terim olan Música Mexicana'ya katılan bir sanatçı dalgasının parçası. Amerika Birleşik Devletleri'nde popülerliğin yeni doruklarına. (León, bir ödül töreninde dört harfli küfür içeren bir tişört giydiğinde, tür için daha kısıtlayıcı bir etiket olan “bölgesel Meksika” etiketini reddetti.)

Bu sanatçılar arasında Leon belki de hem en geleneksel olanı (genç hip-hop eğilimlerinden veya reggaeton ritimlerinden kaçınıp organik, elle çalınan enstrümanlar ve romantik baladlar tercih ediyor) hem de doğası gereği en ilerici olan, müzikal ve kültürel sınırları zorlayan son derece yetenekli bir şarkıcı. korkusuzca ve kararlılıkla üstesinden gelin.

Latin süper yapımcı ve Leon'un sık sık birlikte çalıştığı Edgar Barrera bir video röportajında ”Carin tüm kuralları çiğniyor” dedi. “Bölgesel Meksika müziğine her zaman küçümsenmiştir. Çok kırsal kabul ediliyor. Carin şöyle diyor: 'Düşündüğünüzden çok daha küreseliz.'”

Hayran kitleleri arasındaki bariz kültürel ve politik farklılıklara rağmen, Música Mexicana ve country müziğinin pek çok ortak noktası var. Yayın, her iki türün de görünürlüğünü artırdı ve bir zamanlar taşralı olarak kabul edilen müziği ticari bir güce dönüştürdü. Country müziğinin ikonografisinin ve kanun dışı ahlakının bir parçası olan Amerikan kovboyu, Meksika vaquero'suna dayanıyor. Michigan Üniversitesi'nden profesör ve yakında çıkacak olan “Sınır Ülkesi: Meksika, Amerika, Amerika” kitabının yazarı Nadine Hubbs, “Amerika Birleşik Devletleri'nin güneyindeki bu 200 millik ölümcül sınır yüzlerce yıldır bir kültürel alışveriş bölgesi olmuştur” dedi. ve Country Müzik.

Stagecoach'ta, Hermosillo'dan gelen 20'den fazla parçadan oluşan grubu tarafından desteklenen Leon, şapka ve Tejana şapkası (Stetson'a benzer) taktı ve bir zamanlar Sonoran mezcal ve tekilanın yasaklı kuzeni olan Bacanora şişesinden yudumladı. Performansı arasında Johnny Cash'in “Man in Black” şarkısının cover'ı da vardı.

Leon'u 2023'te imzalayan Universal Music Publishing Group Nashville'in başkanı ve genel müdürü Troy Tomlinson, genel olarak country müzik hayranlarının ilgisini çeken şeyin “özgünlük ve alçakgönüllülük” olduğunu ve Leon'da her ikisine de fazlasıyla sahip olduğunu söyledi. “10 yaşımdan beri Opry'ye gidiyorum ve onun gösterileri şimdiye kadar gördüğüm en etkileyici gösterilerden bazılarıydı” dedi. Tomlinson, gecenin Nashville'in beyaz olmayan sanatçıları saflarına kabul etmedeki yavaş hızında bir dönüm noktası olduğuna inanıyor.

“İtiraf ediyorum; kariyerimin ilk 30 yılı boyunca her şeyi hep göz ardı ettim” dedi. “Fakat genç izleyiciler ve yayınlar bu şehri değiştirmeye başladı.”

1970'lerden bu yana, bir dizi Meksikalı-Amerikalı sanatçı – özellikle Johnny Rodriguez, Freddy Fender, Linda Ronstadt ve Rick Trevino – öncelikle İngilizce şarkı söyleyerek country müzikte başarı elde etti. Gelecek vaat eden Meksikalı-Amerikalı şarkıcı-söz yazarı Wyatt Flores, León'la aynı gün Stagecoach'ta sahne aldı. Nashville ve çevresinde farklı ırklardan sanatçıları teşvik etmeye yönelik artan bir hareketin ortasında Beyoncé ve Shaboozey, Billboard'un Hot Country Songs listesinde 1 numara oldu.

Nashville hâlâ kurumsal ırkçılıkla boğuşuyor ancak Tomlinson şunları söyledi: “Sektörden kaç kişinin Opry'de Carin'le fotoğrafımı gördükten sonraki gün beni aradığını ve 'Bana bu konuda daha fazlasını anlat' dediğini anlatamam.” .'”

Dört albüme yayılan solo kariyeri boyunca León, aralarında Kolombiyalı yıldızlar Camilo ve Maluma, Tijuana, Meksika'dan Grupo Firme, Teksas'tan Grupo Frontera ve sınır ötesi İspanyol rapçi C. Tangana'nın da bulunduğu çok sayıda Latin grupla işbirliği yaptı. Leon, kendisine risk alma konusunda ilham verdiği için Tangana'ya teşekkür ediyor. “Jimmy Kimmel Live!” programına çıkarken siyah bir SUV'un arkasından şöyle açıkladı: “Yıllarca yaptığım müzikten memnun değildim”: “Her Zaman Sen Oldun (Siempre Fuiste Tú), Bridges ile tüy kadar hafif düeti. “İlişkilerimden memnun değildim. Hayata kızgındım.” Her şey değişti, “Yapmak istediğim müziği yapmaya başladığımda” dedi.

Leon her zaman çok yönlü bir insan olmuştur. Lisede opera okudu ve büyük, çiçeksi seslere sahip hard rock şarkıcılarını severdi: Queen'den Freddie Mercury, Journey'den Steve Perry, Iron Maiden'dan Bruce Dickinson. (Konuştuğumuzda, Rolling Stones konseri için Maiden'ın “Run to the Hills” veya “The Trooper” şarkısını coverlamayı düşünüyordu.) “Gençken, Angry Beaver adlı bir cover grubundaydım” dedi sırıtarak. . O zamanlar Norteño grubunda çalıyordu. Ancak heyecan verici ağır metal şarkı söylemek benim için terapiydi.

Barrera, Leon'un sesini çok duygusal olarak nitelendirdi. “Çıktığı yüksek notalar çok yüksek, alçak notalar ise çok düşük” dedi. “Bizim türümüzde bir şarkıcının bu kadar çeşitlilik göstermesi alışılmadık bir durum.” Leon'la birlikte reggae tonlu “The One (Pero No Como Yo)” şarkısını söyleyen Brown, işbirlikçisinin sesini “harika” olarak nitelendirdi: “Carin bunu başarabilir” ne istiyorsa.”

Buna uygun olarak Leon bir kez daha beklentileri aşacak. Ekim ayında kendisini Madison Square Garden'a götürecek arena turnesine çıkmadan önce, 2024'te çıkaracağını söylediği üç albümden ilkini yayınlayacak. 19 şarkılık “Boca Chueca Vol. 1” albümünün (“Crooked Mouth”, şarkı söylerken dudağını kıvırma alışkanlığına gönderme) yapımının rahatlatıcı olduğunu söyledi.

“Kendim ve tür hakkında daha önce söyleyemediğim birçok şeyi söylüyorum. Şeytanlarımı kucaklıyorum. Bu sanki” – bir kelime bulmak için durakladı – “benim için berbat bir şey. Dışarı çıkarmam lazım.” Cuma günü çıkacak olan albümün tamamı, 1980'lerin kalbi rock CD'sinden bir transfer gibi ses çıkaran “Frené Mis Pies” adlı gitar ağırlıklı bir parçayı içeriyor. Neşeli bir şekilde, “15 yaşındaki Carin,” dedi.

Leon müzikal keşif yolculuklarıyla pek baş edemiyor. Konuşmanın bir noktasında, yükselen country yıldızı Lainey Wilson'la yaptığı düetten gelişigüzel bahsediyor ve başka bir noktada Harry Styles'ın yapımcısı Kid Harpoon ile çalıştığı gerçeğini geçiştiriyor. Barrera, “Boca Chueca” yayınlarından birinde bulunabilecek bir şarkıyı “diskonun bölgesel Meksika ile buluşması” olarak tanımladı. Bu yaratıcı rastgelelik karşılığını veriyor; León ve plak şirketi Socios Music'in büyük bir plak şirketiyle kazançlı bir ortak girişim anlaşması imzalamaya yakın olduğu bildiriliyor.

Leon, “Meksika müziğinin çok daha büyük olmasını istiyorum” dedi. “Bu benim görevim. İnsanların zihinlerini ve kulaklarını açmalarını istiyorum.” Ama hepsinden önemlisi şu sonuca vardı: “Sadece sevdiğim müziği yapmak istiyorum.”