Cage the Elephant'ın solisti nasıl neredeyse her şeyi kaybetti?

Hasan

Global Mod
Global Mod
2020 baharında, pandemi dünya çapında korkunç seyrine başlarken, turne grupları nasıl hayatta kalacaklarını bilmeden toplanıp evlerine doğru yola çıktılar. Aynı zamanda, son yirmi yılda ortaya çıkan nadir arena rock grubu Cage the Elephant'ın solisti Matt Shultz, kendi zihninde başka bir krizle boğuşuyordu.

2008'deki Cage the Elephant'tan bu yana beş etkileyici ama akılda kalıcı albüm yayınlayan Shultz – iç çamaşırlarına ve fileli taytlara kadar soyunması ve dinleyicilerin uzanmış elleri üzerinde mekanda dolaşmasıyla tanınan solist – kendisi değildi.

DEHB'yi tedavi etmek için reçete edilen ilaçlara aşırı tepki gösterdi ve psikoza sürüklendi. Şarkıcı paranoyadan mustaripti ve düzenli olarak evine giren kötü niyetli suçlular tarafından takip edildiğine inanıyordu. Böylece eşyalarını (fotoğraflar, dergiler, kitaplar ve daha fazlası) büyük valizlerde taşımaya başladı.

Grupta gitar çalan kardeşi Brad Shultz, annelerinin Matt'in her zaman var olan ganimetini “onun duygusal yükünün fiziksel bir temsili” olarak tanımladığını hatırladı.

Matt'in sorunları, Ocak 2023'te Manhattan'daki Bowery Oteli'nde polisin odasında iki dolu tabanca bulması üzerine silah suçlamasıyla tutuklanmasıyla dramatik ve kamuoyunda doruğa ulaştı. O zamandan bu yana, kapsamlı bir tedavi sayesinde gerçekliğe olan hakimiyetini yeniden kazandı ve bir anlaşma sayesinde hapis cezasından kurtuldu, ancak cehennemde geçirdiği süre, grubun bu hafta Kuzey Amerikalı bir sanatçıyla yayınlayacakları altıncı stüdyo albümü “Neon Pill”de ölümsüzleştirildi. yayın -Arena ve amfitiyatro turları desteklenecek.

40 yaşındaki Matt, yanıltıcı derecede havadar bir sese sahip başlık parçasında boğuk bir sesle “Bisikletin kontrolünü kaybettim” diyor. “Neon hapı tarafından kandırıldım.”

Haziran başında Greenpoint, Brooklyn'de bir Japon kafesinin arka bahçesinde otururken, Los Angeles'ta Celine güneş gözlüğü takarken, “Şarkıyı yazdığımda, birisinin ilaçlarıma müdahale ettiğine ve beni zehirlemeye çalıştığına ikna olmuştum” dedi. Dodgers şapkası ve desenli örgü kısa kollu gömlek. Toksik hale gelen tedaviyle ilgili şarkı sözlerine atıfta bulunarak, “Kardeşim en yürek parçalayıcı şeyin bunu duymak olduğunu söyledi” dedi. “'Gerçeğe çok yakın ama tam olarak anlayamıyor' diyor.”

Cage the Elephant'ın otantik duyguyu aktarma yeteneği, Rock müziğin ana akım medyadaki pazar payının daraldığı bir dönemde Bowling Green, Kentucky grubuna sadık bir takipçi kitlesi, iki platin albüm ve iki Grammy kazandırdı.

2019'da Cage the Elephant'la turneye çıkan, “Night Running” şarkısına katkıda bulunan ve mayıs ayında Los Angeles'ta bir konserde grupla birlikte sahneye çıkan Beck, “Yaptıkları işte çok yürek var” dedi. Grubun erişilebilirliği daha derin yankıyla birleştirme yeteneğini övdü. “Olanlarla ilgili inkar edilemeyecek kadar gerçek bir şeyler var” diye ekledi, “ve insanlar bunu hissediyor.”

Bu şeffaflık, Matt'in ister “Good Time”da, ister “Rainbow”da partinin karanlık tarafını ortaya çıkarması olsun, paranoyasının zirvesinde boşandığı ancak daha sonra yeniden evlendiği karısı Eva'ya bir övgü olan “Neon Pill”e de nüfuz ediyor. bir arkadaşın “acıtsa bile”. (“Peşimden gelen kişi yüzünden tehlikede olduğunu düşündüm” diye açıkladı.)

Matt, acımasız çevrimiçi bilgisayar korsanlarının kurbanı olduğuna inanıyordu, ancak daha sonra gerçek bir suç örgütüyle ters düştüğüne inanmaya başladı. “Bu, gerçekte hiçbir temeli olmayan sonsuz bir vahiy akışıydı” dedi.

Tutuklanmaya ilişkin anısı çok canlı. Kapısının çalındığını duydu, gözetleme deliğinden baktı ve “silahlı en az 20 polis memuru” gördü. Korktuğunu ancak “kesinlikle teslim olması ve olmasına izin vermesi” gerektiğini düşündüğünü hatırladı.

Şubat ayında sosyal medyada yayınlanan bir açıklamada hayranlarına, hemen hastaneye kaldırılmayla sonuçlanan tutuklamanın “şüphesiz hayatımı kurtardığını” söyledi.

Bugünlerde Matt'in alçakgönüllülüğü açıkça görülüyor. Terli, rahatlatıcı performanslarının Iggy Pop'la (başka bir işbirlikçi) karşılaştırılmasına neden olduğu sahnede bildiği enerjiden en ufak bir ipucu bile yaymıyordu, ancak yumuşak ve içten bir şekilde konuştu, çilesinin derinliklerini bir benlik karışımı ile paylaştı. ironi ve derin pişmanlık. Rock solisti rolünün, akıl sağlığı krizinden önce bile kendisini bunaltmaya başladığını itiraf etti.

“Bu kişiliğin ben olduğuma giderek daha fazla ikna oldum” dedi. “Ve eğlence amaçlı olarak kurgusal bir karakter yaratan bir kişiden, o karakterin büyük bir adım ve tehlikeli olduğuna inanmaya geçiş.”

42 yaşındaki Brad, erkek kardeşinin dışa dönük eğilimlerinin genç yaşta ortaya çıktığını fark etti. Amatör bir müzisyen olan babalarından ilham alan ikili, kendi performanslarını evde düzenlemeye çalıştı. Bir noktada genç Matt, bir mikrofon olduğunu düşünerek babasının sıcak havyasını aldı. Brad, “haşlandığını ve elinin her yerinde kabarcıklar oluştuğunu” hatırlıyor. “Ama biliyorsun, bu onu mikrofondan korkutmadı.”

Kardeşler daha sonra çeşitli gençlik gruplarında çaldılar ve 2006 yılında basçı Daniel Tichenor ve davulcu Jared Champion ile birlikte Cage the Elephant'ı kurdular (grupta ayrıca gitarist Nick Bockrath ve klavyeci Matthan Minster da var; gitarist Lincoln Parish 2013'te gruptan ayrıldı). İlk albümlerinde seslerini garaj benzeri bir vuruştan daha gösterişli ve pop dostu bir sese dönüştürdüler.

Erişim alanı büyüdükçe yaratıcı hırsı da arttı. Hem “Neon Pill” hem de Grammy ödüllü 2019 öncülü “Social Cues” üzerinde çalışan deneyimli yapımcı John Hill, grubun farklı şarkıların unsurlarını daha ilgi çekici bir bütün halinde harmanlamak gibi yeni yazma yöntemlerine açıklığını övdü.

“'Eh, sanki hepimiz odada birlikte çalıyormuşuz gibi görünüyor' konusunda çok katı değiller” dedi, “bu da onların bunun ötesinde bazı farklı sesleri ve fikirleri keşfetmelerine olanak sağladığını düşünüyorum. saf bir rock and roll grubu.”

Brad, Cage the Elephant'ın kategorilerden ve beklenen çalışma şekillerinden kopma arzusunu kabul etti; bu, son kayıtların daha zarif sesine de yansıyor. “Rock grubu ya da alternatif grup ya da buna benzer bir şey olarak kategorize edildik, ancak bu tarzsız zihniyeti gerçekten seviyorum” dedi. “İleriye giden yolun bu olduğunu hissediyorum.”

Grubun istikrarlı yükselişi şarkı yazımlarına ve Matt'in güçlü bağlantı kurma yeteneğine bağlıydı. Beck, şarkıcının imzasını taşıyan bir kişinin kalabalığın arasından geçmesinin ardından Matt'in seyircilerden bazı çocuklarla oturup sohbet etmeye başladığı bir zamanı hatırladı. Beck, “Az önce oradaydı ve her türlü dördüncü duvarı tamamen yıktı” dedi.

Greenpoint'teki bir iskeleye doğru yürürken ve güneşli Doğu Nehri üzerinde feribotların gelip gidişini izlerken Matt, Fil Cage'in 2017'de Paris'te Rolling Stones için açıldığı zamanı heyecanla hatırladı. Gösterilerden birinden önce, dekolteli sahne kıyafetleriyle Mick Jagger ile buluşmaya çağrıldı. O anıya yüksek sesle gülerek, “Odasına sadece bir tangayla girdim” dedi.

Ancak grubun son konserleri şarkıcı için daha da özeldi. Cage the Elephant'ın gerçek ve mecazi yükünü nihayet bıraktığından bu yana verdiği birkaç gösteri sırasında şunları söyledi: “Olanların ötesinde, başlı başına bir yanılsama olabileceğini görmeme yardımcı olan bir şey deneyimlediğime dair çok büyük bir duyguya kapıldım: şöhret ve başarı ve bunun gibi şeyler.

“Bu kadar şok edici bir şey deneyimlemiş olmak güzel,” diye devam etti, “belki de bu yanılsama o kadar da güçlü olmayabilir.”