Bu genç müzisyenler bir albüm yaptılar. Şimdi Grammy’ye aday gösterildi.

Hasan

Global Mod
Global Mod
Geçen ay En İyi Orkestra Performansı için Grammy adayları açıklandığında, bazı olağan şüpheliler devreye girdi. Besteci John Williams tarafından yönetilen bir albüm için yüce Berlin Filarmoni ve şefleri Gustavo Dudamel tarafından yönetilen Los Angeles Filarmoni vardı.

Ancak yeni gelen biri de iyi karşılandı: 12 ila 22 yaş arasındaki müzisyenler için ünlü bir müzik programı olan New York Youth Symphony’nin ilk albümü.

Topluluğun albümünün Grammy adaylığı aldığı haberi, bazı genç müzisyenleri şaşkına çevirdi.

Albümde keman çalan ve annesi ve babasıyla birlikte Manhattan’daki dairesinin mutfağında canlı yayını izleyen 18 yaşındaki Isabella Marquez, “Havaya atladım ve daha önce hiç bağırmadığım gibi çığlık attım” dedi. büyükanneyi izledi.

Marquez, “Bırakın Grammy adayı bir albümü, bir albümde olacağımı hiç düşünmemiştim” dedi.

Pandemi olmasaydı kayıt hiç olmayabilirdi. 2020’de canlı performans rafa kaldırıldığında ve Carnegie Hall’daki bir konser iptal edildiğinde, topluluk bunun yerine bir albüm yapmaya karar verdi.

George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ve bu yaz tüm ülkeyi kasıp kavuran sosyal adalet protestolarının ardından orkestra, siyahi bestecilerin eserlerinin yanı sıra Florence Price, Jessie Montgomery ve Valerie Coleman’ın seçkin eserlerini prova etmeye ve kaydetmeye karar verdi. Orkestranın müzik direktörü Michael Repper bir röportajda “Bu konuları ele alan müziği teşvik etmeliyiz” dedi.

Repper, isimsiz albümün altı haftalık uzaktan eğitimden, ardından yüz yüze, sosyal mesafeli provalardan ve müzisyenlerin orkestranın bölümlerini ayrı ayrı kaydettiği dört günlük kayıt seanslarından sonra ortaya çıktığını ve bunların hiçbirinde tek bir Covid-19 enfeksiyonu olmadığını belirtti. Yapımcılığını 13 kez Grammy kazanan ve Yılın Klasik Yapımcısı adayı olan Judith Sherman yaptı.

Genç oyuncuların çoğu, salgın sırasında sadece bir albüm kaydetmekten gurur duydu. Orkestraların birçoğunun uzun süredir saygı duyduğu böylesine görkemli bir rekabetin ortasında Grammy’ler tarafından tanındığında şaşkına döndüler.

Gençlik programında görev yapan 18 yaşındaki baş klarnetçi Joshua Choi, ne zaman motivasyona ihtiyaç duysa Berliner Philharmoniker baş klarnetçisi Andreas Ottensamer’i dinlediğini söyledi.

Choi, Grammy adaylığını öğrendikten sonra ailesine söyleyecek söz bulamadığını ve gençlik senfonisinde obua çalan oda arkadaşına şok içinde baktığını söyledi.

Choi, “Oldukça ezici,” dedi. “Bunu hâlâ işleyemiyorum.”

Orkestranın 17 yaşındaki konser şefi Iris Sung, adaylık açıklandığında New Jersey’deki Tenafly Lisesi’nde sınıfta olduğunu söyledi. Annesi okuldan eve dönerken haberi verdikten sonra adaylığı Instagram’da paylaştı ve telefonu tebrik mesajlarıyla dolunca “çok garip bir zamanda” eklemeyi düşündü.

Sung, “Her şeyin işe yaradığını bilmek benim için çok özeldi,” dedi.

Albümde, “Ethiopia’s Shadow in America” ve piyanist Michelle Cann ile tek harekette piyano konçertosu dahil olmak üzere Price’ın müzikleri; Coleman’dan “Umoja: Anthem of Unity”; ve Montgomery’den “Soul Force”.

Eserleri Los Angeles Filarmoni, St. Louis Senfoni Orkestrası ve Minnesota Orkestrası tarafından seslendirilen ve şu anda Chicago Senfoni Orkestrası’nda Composer in Residence görevini yürüten 40 yaşındaki Montgomery, New York Youth Symphony Teenager ile keman çaldı.

Montgomery, “Gerçekten gençlik senfonilerini ilk kez çalıyordum ve eğitimimde gerçekten önemli bir andı,” dedi. “Orkestra müziğiyle tanışmam bu şekilde oldu.”

Bu kayıt için genç oyuncularla görüntülü görüşme yaparak artikülasyon ve dinamiklerle ilgili sorularını yanıtladı.

Montgomery, gençken orkestraların nadiren siyah bestecilerin müziklerini çaldığını söyledi. Değişimi görmenin güven verici olduğunu söyledi.

Montgomery, “Dünyanın dört bir yanındaki gençler, siyahi sanatların merkezileştiği bir zamanda müziğe giriyor ve bence bu, genç bir kişinin bakış açısından çok olumlu bir şey” dedi.

22 yaşındaki bir fagot sanatçısı ve Gençlik Senfonisi’nin eski bir üyesi olan Kennedy Plains, toplulukların daha çeşitli bestecilerden müzikler çalmasından memnun olduğunu ve Montgomery ile görüntülü bir telefon görüşmesinde çalışma fırsatını takdir ettiğini söyledi.

Ortaokulda fagot çalmayı öğrenen Plains, “Daha önce pek çok siyah bestecinin eserlerini çalma fırsatım olmadı,” dedi.

14 yaşındaki bir kemancı olan Jessica Jeon, gençlik programı aracılığıyla Price’ı öğrendikten sonra yedinci sınıftaki sivil ve insan hakları dersinde kendisi hakkında bir sunum yaptığını söyledi.

1933’te Chicago Senfonisi Mi minör Senfonisini seslendirdiğinde müziği büyük bir Amerikan orkestrası tarafından çalınan ilk siyahi kadın olan Price, son yıllarda diğer siyahi bestecilerle birlikte bir rönesans yaşıyor.

Albüm kaydedildiğinde 12 yaşında olan Jeon, “Irkları, cinsiyetleri veya cinsel yönelimleri nedeniyle Mozart veya Beethoven kadar popüler olma şansları olmadı” dedi. “Bu nedenle, onları daha fazla insanla tanıştırmak için ilham aldım.”

Gençlik senfonisi geçen ay Carnegie Hall’a döndüğünde, Rus işgalinden kaçan Ukraynalı 16 yaşındaki fagot sanatçısı Dmytro Tishyn ile çaldı.

2023-2024 sezonu için müzik direktörü rolünü Andrew Jinhong Kim’e devredecek olan Repper, albümün daha fazla orkestraya siyahi bestecilerin müziklerini çalması ve kaydetmesi için ilham vermesini umduğunu söyledi.

“Orkestralar şu anda siyahi bestecilerin eserlerini icra ettikleri için ek övgüyü hak etmiyorlar” dedi. “Kadınların eserlerini sergiledikleri için ek bir övgüyü hak etmiyorlar. Bu onlarca yıl önce yapılması gereken bir şeydi.”

Grammy Ödülleri, 5 Şubat’ta Los Angeles’ta sahiplerini bulacak.