Bir araba kazası saksafoncu Lakecia Benjamin’in yükselişini durdurmadı

Hasan

Global Mod
Global Mod
2021 Eylül ayının ortalarında saksafoncu ve grup lideri Lakecia Benjamin, Cleveland’daki bir gösteriden eve dönerken arabası otoyoldan çıkıp ormanlık bir alanda kayarak bir drenaj kanalına çarptı.

2010’ların başından beri New York sahnesine parlak bir ışık olan Benjamin, bir Cumartesi sabahı iki maskenin arkasından “İlk kez uyandım çünkü biri beni arabadan çıkardı ve kırmaya çalıştı” dedi. Harlem’deki Ulusal Caz Müzesi. “Sonra hastanede ameliyat masasında uyandım ve bana ‘İyi olacaksın’ dediler. Ne olduğunu ve neler döndüğünü bilmiyordum.”

Kaza, Washington Heights yerlisini üç kırık kaburga, kırık bir kürek kemiği, delikli bir kulak zarı, bir beyin sarsıntısı, nörolojik hasar ve – en kötüsü – kırık bir çene, bırakın yoğunluğunu bir yana, herhangi bir borazan için büyük bir darbe ile bıraktı. Benjamin yılmadan sadece üç hafta sonra Avrupa’ya gitti ve bir şekilde yaratıcı ruh ikizleri John ve Alice’in astral cazına adanmış bir proje olan 2020 albümleri Pursuance: The Coltranes’tan şarkılar çalmak için güç topladı.

Nasıl hayatta kaldı? Sertliğini ima ederek, “Biraz yüksekler,” dedi. “Biraz kelepçeleyin ve ağızlığa kelepçeli kalın. Ve Coltrane müziğini çaldığım için gerçekten şanslı olduğumu düşünüyorum. Bu enerji ve bu mesaj; Yapmam gereken buydu.

Benjamin, on yıldan fazla bir süredir cazda yükselen bir yıldız olmasına rağmen, 2020’de bebop ve spiritüel caza canlandırıcı yaklaşımıyla övülen Pursuance: The Coltranes albümünün yayınlanmasının ardından yeni bir vitese geçti. Araba kazası kararlılığını azaltmadı. Acelecilik ve ustalık, Benjamin’in kariyerini tanımladı ve onun güçlü iradesi, sıcaklığı ve ayakları yere basan kişiliği müzikte ifade ediliyor. Eşit derecede melodik ve iddialı, sesleri geleneğe kök salmış gibi görünüyor, ancak R&B ve Latin müziğini kapsayacak kadar geniş; belirgin funk’ı hip-hop ve dansa ait olduğunu gösteriyor.

Benjamin’in kazasının yarattığı travma, Cuma günü çıkacak yeni albümü Phoenix’i, acil durum aracı sirenlerinin sesini içeren bir sürüş şarkısı olan “Amerikkan Skin” ile başlayan devasa, labirent gibi bir dizi aranjmanla pekiştiriyor. “Müzikal olarak başlamak yerine, seyirciyi arabadan inerken hissettiğim bir tür çılgınlık ve telaşa sokmaya çalışıyorum” diye açıkladı.

Şarkı, örneklenmiş silah seslerini karışıma dahil ederek, son yıllardaki bazı büyük gerilimleri de anımsatıyor. Benjamin, “Siyah insanlar bunu yaşıyor” dedi. “Alt sınıf insanlar bunu yaşıyor. Herkes bir şeyler yaşıyor.”

Sivil haklar aktivisti Angela Davis, şair Sonia Sanchez, piyanist ve R&B şarkıcısı Patrice Rushen ve saksafoncu Wayne Shorter’ın yer aldığı albüm, siyahlığın nüanslarını araştırıyor ve kadınların Amerikan kültürüne katkısını vurguluyor. Davis, America Skin’de “Devrimci umut, tarihin terk ettiği kadınlara aittir” diye açıklıyor. “Bu çağın kadınların çağı olduğuna gerçekten inanıyorum ve erkekler de bunu benimsemeli.”

Benjamin, uzun erkek egemen caz yolculuğuna, daha ilkokuldaki bir resim öğretmenine alto saksafon çalmak istediğini söylediğinde başladı. Enstrümanı ele geçirmek için bir sınıf arkadaşını saksafondan sanata geçmeye ikna etmesi gerekiyordu. Benjamin kuru bir sesle, “Sanırım biraz Oreo filan pazarlığı yaptım,” dedi.

Harlem Sanat Okulu’na, ardından Fiorello H. LaGuardia Müzik ve Sanat ve Sahne Sanatları Lisesi’ne gitti ve burada multi-reedist Patience Higgins ile saksafon çalıştı. Daha sonra New School’da bir öğrenci olarak derslerden sonra konserlere gitti ve ne zaman kasabaya gelseler Gary Bartz gibi oyuncular gördü. Benjamin, Bartz’ı kendisine “küçük bir ders” vermeye ikna ettiğini ve bunun sonucunda Bartz’ın ona klasik müzik çalmayı öğretmesini sağladığını söyledi. Oradan, diğer tanınmış saksafoncularla – Vincent Herring, Bruce Williams, Jerome Richardson ve Steve Wilson – enstrüman hakkında elinden gelen her şeyi kaydetmeye çalışarak çalıştı: “Kenny Garrett’ı aradım, millet, ‘Hey, yapabilirsin, bana öğretebilirsin. ? ‘”

Davulcu Terri Lyne Carrington, Benjamin ile 2010 yılında The Mosaic Project albümünü desteklemek için turneye çıktığında tanıştı ve Benjamin birkaç şov çalmak için geldi. Carrington bir telefon görüşmesinde “İçeri girdi ve ‘Vay canına, bu gerçekten elektrik’ gibiydi,” dedi. “Onun ruhunu, ruhunu duyabiliyordum, her şey yolundaydı.” Blues çalmanın teknik yönlerini kaybetmeden duygularla çaldığı için Benjamin’i övdü.

Carrington, “Biz caz müzisyenleri olarak müzikal olarak entelektüel olabilir ve hip çalmak ve tüm bu şeyler hakkında endişelenebiliriz,” dedi. “Onun neslinden birinin blues ve cazın kökenlerine onun kadar bağlı olduğunu duyduğuma çok sevindim.”

Carrington, saksafoncunun LP için kendi vizyonuna bağlı kalırken besteleri ince ayarlayarak Benjamin’in yeni albümünün prodüktörlüğünü yaptı. Carrington, “Yaşlı dediği insanları bir şekilde dahil etmek istedi” dedi. “Genç müzisyenlerde farkına varılması ya da tanınmaması gereken gerçekten önemli bir unsur olduğunu düşünüyorum: fikir alışverişinde bulunma isteği. Onlar da dahil olmak üzere hepimizin bildiklerimizi arkamızdan gelen insanlara aktarması gerekiyor. Müziğin hayatta kalmasının tek yolu bu.”

Bu sanatçıya adanmış yakıcı bir aranjman olan “Basquiat” şarkısı, sakinlik ve dinginlik arasında gidip gelen değişken bir ritme sahip. Ve rapçi, şarkıcı ve yapımcı Georgia Anne Muldrow, ruhani girişi için göksel mırıltılar çıkararak başlık parçasında görünüyor. Yavaş yavaş yükselen düzenleme, özellikle Benjamin’in kazadan sonra dirilişini gösteriyor.

Muldrow telefonda “Onun dönüştüğünü gördüm,” dedi. “’Kecia’nın en güzel yanı, onun daha çok kendisi olması. İçindeki fikirleri paylaşmaya daha açık. Ne olduğu konusunda kesinlikle korkusuz hale geldi – kompozisyon değeri, performans değeri, tüm bu şeyler. Kecia’yı tanıyorsan, sana gerçeklerden başka bir şey söylemez. O sana kalbinden geçenden başka bir şey vermez.”

Benjamin, kariyerine gösterdiği azmin ve geçirdiği kazadan kurtulmanın Phoenix’in bel kemiği olduğunu ve bunun başkalarına “her şeyin mümkün olduğunu” göstermesini umduğunu söyledi.

“Sanırım Tanrı’nın yardımıyla düşündüğümden daha fazlasını yapabileceğimi görmeye başlıyorum” dedi. “her zaman düşünürüm Bu benim için tavandır. Ve sonra itmeye ve itmeye devam ediyorum. Büyüyorum; ben hissetmek bir anka kuşu gibi. Ama aynı zamanda burada hepimizin aynı olduğunu hissediyorum. Hepimizin pandemiden kurtulması gerekiyor. Hepimiz bu küllerden doğmalıyız.”