Billie Eilish, Lorde ve diğerleri vücut imajı hakkında konuşuyorlar

Hasan

Global Mod
Global Mod
Belki de geçmişten gelen en güçlü örnek Sonic Youth'un 1990 tarihli teklisi “Tunic (Song for Karen),”dır. Kim Gordon bu şarkıyı 32 yaşında anoreksi komplikasyonlarından ölen Karen Carpenter'ın bakış açısından yazmıştır. Gordon olağanüstü bir empatiyle, Carpenter'ın asla şarkıda ifade edemeyeceği şeyleri kelimelere dökerek, “Her geçen gün kaybolduğumu ve küçüldüğümü hissediyorum” dedi. “Ama gözlerinin içine bakıyorum ve her bakımdan daha büyüğüm.”

Bu şarkılar istisnaydı. Yeme bozuklukları tartışmasını çevreleyen yaygın damgalama ve bunlar hakkında kusurlu bir dille konuşma korkusu, boğucu bir sessizlik kültürüne yol açtı.

Şu anda 22 yaşında olan Eilish, gençliğinde inanılmaz bir üne kavuştuğunda, genç pop yıldızlarının vücutlarına her zaman gelen şehvetli bakışları önceden tahmin etmiş ve önlemiş görünüyordu. Sahnede ve sahne dışında bol kıyafetler içinde zahmetsizce havalı görünüyordu ve atletli bir paparazzi fotoğrafı internette heyecan yarattığında (sadece 18 yaşındaydı) Eilish, ikinci albümünde “Benim Sorumluluğum Değil” başlıklı sözlü bir manifestoyla yanıt verdi. ” “Küçük olmamı ister misin?” diye sordu o aç gözlere tehditkar bir mırıltıyla. “Daha mı zayıf? Daha yumuşak?”

Eilish, neşeli vücut pozitifliğinin (ve tabii ki şiddetli, tepkisel vücut utancının) olduğu bir çağda reşit oldu ve bu meydan okuyan özgüven onu hareketin mükemmel poster çocuğu gibi gösterebilir. Ancak röportajlarda Eilish, bedeniyle olan ilişkisinde büyük sorunlar yaşadığını itiraf etti. 2021 yılında henüz 12 yaşındayken diyet hapları almaya başladığını ve yeme bozuklukları geliştirdiğini söyledi. O zamandan bu yana uzun bir yol kat ettiğini ima etti ancak herkes gibi onun da hâlâ düşük puanları var. Yakın tarihli bir Rolling Stone kapak hikayesinde kendisini “aşırı vücut sorunları ve dismorfisi olan biri olarak tanımladı ve ben de bunu tüm hayatım boyunca yaşadım.”

Eilish'in sözleri bu karanlık gizli akıntıya işaret ediyor. 2021'deki “Happier Than Ever” albümünü sonlandıran kasvetli balad “Male Fantasy”de “Evde yalnız ve yemek yememeye çalışıyorum” şarkısını söyledi. Yiyecek kısıtlamasının dili, şu anki teklisi “Öğle Yemeği”nde de yeniden karşımıza çıkıyor, ancak bu sefer bunu gizli arzunun bir metaforu olarak kullanıyor. Koroda söylediği gibi onu yutmak isteyen kıza “Çok fazla yememeye çalıştım” diye göz kırpıyor. “Ama çok tatlı görünüyorsun.”

“İnceleme” (veya “inceleme”, sağlıksız gündemleri teşvik eden çevrimiçi içerik) tehlikesi her zaman yüksektir ve tüm tartışmalı konularda olduğu gibi, temsil ile savunuculuk arasındaki çizgi bulanıklaşabilir ve kutuplaşmış konuşmalara ve hararetli duygulara yol açabilir. Ekim 2022'de Swift'in hit şarkısı “Anti-Hero”nun videosunu yayınladığında çıkan kargaşayı bir düşünün. Şarkıcının kendisi tarafından çekilen klipte, şarkıcının bir sayı yerine içindeki şeytanın sert hükmünü gösteren bir teraziye adım attığı çok tartışılan bir çekim yer alıyordu: “Şişman.”