82 yaşındaki John Sinclair öldü; Bir “gitar ordusuna” liderlik eden karşı kültür aktivisti.

Hasan

Global Mod
Global Mod
John Lennon ve Yoko Ono'nun bir protestoda içinde bulunduğu kötü durum hakkında şarkı söylemesinin ardından gizli görevdeki bir polis memuruyla ortak paylaşımda bulunduğu için yaklaşık 10 yıl hapis cezası indirilen karşı kültür aktivisti John Sinclair, Salı günü Detroit'te öldü. 82 yaşındaydı.

Gazetecisi Matt Lee, hastanedeki ölüm nedeninin kalp yetmezliği olduğunu söyledi.

1960'ların sonlarında Beyaz Panter Partisi'nin lideri olarak Bay Sinclair, ırkçılara, kapitalizme ve esrarın suç sayılmasına karşı “topyekün bir saldırı” yürütmek için bir “gitar ordusu” kurmaktan söz etti. “Gitar Ordusu” (1972) adlı kitabında şöyle yazmıştı: “Biz, tamamen yeni bir dünya vizyonuna sahip yepyeni bir halkız; bu vizyon, bizden öncekileri “Avrupa-Amerika”ya yönlendiren kör açgözlülük ve kontrole taban tabana zıttır. tüm gezegeni yutmaya ve onu büyük bir süpermarkete dönüştürmeye çalışıyor.”

Aynı zamanda isyankar Detroit rock grubu MC5'e de liderlik etti. Şarkı sözleri – “Bu ücretleri ödemekten bıktım / Ve sonunda Amerikan hileleriyle yüzleşiyorum” – davaya yönelik bir balad gibiydi.

Bay Sinclair'in kitabında tanımladığı şekliyle bu “kutsal barbar sürüsü” üzerindeki hakimiyeti, 1969'da Detroit Kayıt Mahkemesi'nden Yargıç Robert J. Colombo'nun onu dokuz buçuk yıldan on yıla kadar hapis cezasına mahkûm etmesiyle alt üst oldu. iki esrar rüşveti – Gizli bir polis memuruna sigara.

Bay Sinclair kendisine komplo kurulduğunu savundu.

Duruşmada “Buna katılan herkes Amerika Birleşik Devletleri Anayasasını ihlal etmekten ve benim ve olaya karışan herkesin haklarını ihlal etmekten suçludur” dedi. Şunları ekledi: “Bunların hiçbiri yok, sadece bu mahkemelerden başka bir şey yok, burada sadece bu akbabalardan başka bir şey yok.”

Hapishanede iç çamaşırlarını katlamaktan sorumluydu ama zamanının çoğunu okuyarak ve yazarak geçiriyordu. Hapsedildiği sırada Big Fat dergisine “Bu benim veya kuruluşumuzun başına gelen en iyi şey” dedi. Nedeni sorulduğunda ise “Beni buraya getiren faşistleri ortaya çıkarıyor” yanıtını verdi.

Bay Sinclair'in davası karşı kültür hareketi için ünlü bir dava haline geldi. 10 Aralık 1971'de Michigan, Ann Arbor'daki Crisler Arena'da bir mitinge ve konsere 15.000 destekçi katıldı. Yanlarında bir sürü esrar getirmişlerdi.

Esrar savunuculuğu grubu NORML'nin (Ulusal Esrar Yasaları Reformu Örgütü) kurucusu Keith Stroup, “İnsanlar sadece açıkça esrar içip ortalıkta dolaşmakla kalmıyordu” diye yazdı, “aynı zamanda benim yakınımdaki biri de dahil olmak üzere birçok kişi Katılan herkesin bu olay için kafayı bulmasını sağlamak için kucaklarında çok miktarda esrar açıkça yatıyordu ve art arda dağıtılıyordu.

Bay Sinclair, arenanın genel seslendirme sistemine bağlı bir telefon hattı aracılığıyla hapishanedeki izleyicilerle konuştu.

“Bana bir şey söyle” dedi ve kalabalık “John'u özgür bırak!” diye bağırdı.

Performans sergileyen müzisyenler arasında Stevie Wonder ve Bob Seger vardı. Allen Ginsberg ve Abbie Hoffman, Kara Panter Partisi'nin kurucularından Bobby Seale ile birlikte konuştu. Etkinliğin gece yarısı bitmesi gerekiyordu ama devam etti ve sabah saat 3 civarında Bay Lennon ve Bayan Ono sahneye çıktı. Seyirci kendi halindeydi.

Savaş karşıtı aktivist Jerry Rubin arka planda davul çalarken, Bay Lennon ve Bayan Ono, Bay Sinclair için yazdıkları bir şarkıyı çaldılar. Başladı:

Bu adil değil John Sinclair
Havayı solumak için kargaşa içinde
John Sinclair'i sevmiyor musun?
Havayı solumak için kargaşa içinde
Onu rahat bırakın, özgür olsun
O da senin benim gibi olsun.

Birkaç gün sonra Michigan Yüksek Mahkemesi davanın incelendiğini duyurdu. Bay Sinclair kefaletle serbest bırakıldı. Mahkeme daha sonra mahkumiyet kararını bozdu.

Yargıç John B. Swainson, Bay Sinclair'in Detroit polis memurları tarafından yakalandığını belirtti. Diğer iki yargıç, Thomas E. Brennan ve Paul L. Adams, Bay Sinclair'in cezasının “aleyhindeki dava göz önüne alındığında zalimce ve olağandışı bir ceza” olduğunu yazdı.

Bay Sinclair bir basın toplantısında esrardan şişerek “Bugün büyük bir zafer” dedi.

John Alexander Sinclair Jr., 2 Ekim 1941'de Flint, Michigan'da doğdu. Babası Buick Motors'ta önce montaj hattında, sonra da yönetimde çalıştı. Annesi Elsie (Newberry) Sinclair bir öğretmendi. Aile, Flint yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Davison'da yaşıyordu.

Bay Sinclair, “Gitar Ordusu”nda şöyle yazmıştı: “Ben orada, şehrin doğuya giden son caddesi olan Lapeer Caddesi'nde büyüdüm ve arka bahçemizde bloktaki tüm çocukların çok zaman geçirdiği tarlalar ve ormanlar vardı.” . “Elbette artık alt bölümler var, ama artık Davison'da da büyük bir 'esrar sorunu' var, bu da gösteriyor.”

1964 yılında Michigan Üniversitesi'nden Amerikan edebiyatı alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Detroit Free Press'e yaptığı açıklamada, Detroit'teki Wayne State Üniversitesi'nde İngiliz edebiyatı alanında yüksek lisans derecesi aldığını ancak “uyuşturucu bağımlısı olduğum için” okuldan atıldığını söyledi.

Bay Sinclair şehirde kaldı. Leni adıyla tanınan arkadaşı Magdalene Arndt ile şiirler yazdı, caz konserleri düzenledi ve bir sanatçı atölyesi kurdu. 1965'te evlendiler ve yerel karşı kültür hareketinde aktif hale geldiler. Arkadaşı Pun Plamondon ile birlikte 1968'de Beyaz Panter Partisi'ni kurdular.

Bay Sinclair, “Gitar Ordusu”nda şöyle yazmıştı: “Siyasi örgütlenmenin ve siyasi teorinin, mevcut durumla hiçbir ilgisi olmayan, geçmişte kalan şeyler olduğunu ve olup bitenlerin herhangi bir anlamı varsa, kendiliğinden gerçekleşmesi gerektiğini düşündük.” herhangi bir şey ve yapmamız gereken tek şey, propagandamızı olabildiğince yoğun bir şekilde dünyaya yaymak ve sonra büyük bir kıyamet patlamasının olacağı ve “Dünyanın geleceği”nin olacağı doğru anı beklemekti. gel. Birkaç gün içinde dünya düzelirdi.”

Ancak birkaç ay içinde Bay Sinclair hapse girdi. Orada, Bay Plamondon ve Beyaz Panter Partisi'nin başka bir üyesiyle birlikte, 1968'de Ann Arbor'daki CIA askere alma ofisini bombalamak için komplo kurmakla suçlandı. Onlara karşı açılan dava, FBI'ın izin almadığı telefon dinlemelerine dayanıyordu ve ABD Yüksek Mahkemesi'nin telefon dinlemelerin anayasaya aykırı olduğuna karar vermesinin ardından çöktü.

John ve Leni Sinclair 1978'de boşandı. 1989'da Patricia Brown'la evlendi. İlk evliliğinden olan iki kızı Celia ve Sunny Sinclair ile birlikte hayatta kaldı; üç üvey kız, Krishna Tyson, Chonita Robinson ve Kenya Makeba Carr; bir kız kardeş, Kathleen Sinclair-Smith; ve bir torunu.

Hukuki sıkıntılarının sona ermesinin ardından Bay Sinclair, avukatlık, alternatif gazeteler için şiir ve makaleler yazma ve müzik festivalleri düzenleme hayatına başladı. Her gün esrar içiyordu. Michigan bunu 2018'de yasallaştırdıktan sonra, satın alınmaya hazır hale geldiğinde sıradaki ilk müşteriler arasında yer aldı.

Michigan haber kaynağı MLive'a göre sıradaki biri ona “Her şey yolunda gitti, değil mi John?” diye sordu.

Bay Sinclair, “Gelip aldıkları otları bana geri verseler daha da yoğun olurdu” diye yanıtladı.