2023 Oscar adayları öğle yemeği: Tom Cruise’un gelişi ortalığı karıştırdı

Shib

Global Mod
Global Mod
Bir Oscar kampanyasına girişen ayrıcalıklı bir azınlığın adaylığına giden yol, o kadar çok aynı insanla ilişki kurmaktan geçer ki, rakipleriniz önümüzdeki aylarda kendilerini sınıf arkadaşı gibi hissedebilir.

Ancak Pazartesi öğleden sonra, Beverly Hills’te bu yılın Oscar adayları için düzenlenen öğle yemeğinde, yeni bir öğrencinin gelişi epey heyecan yarattı.

Bu, bu yılın mega hit en iyi film yarışmacısı Top Gun: Maverick’in yapımcılığına aday gösterilen Tom Cruise olacaktır. Beverly Hilton’un balo salonuna giren ilk büyük isimlerden biriydi. 60 yaşındaki yıldız, bu sezon hem Altın Küre hem de Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’nde yer almış ve birçok yarışmacı arkadaşının onunla ilk kez karşılaşmasına neden olmuştu. Çok geçmeden balo salonu büyük bir buluşma ve selamlaşmaya dönüştü.

“Seni seviyorum, seni seviyorum, aman tanrım!” “Aynı anda her yerde” diyen yıldız Ke Huy Quan, Cruise’a yetişmeden önce yerinde zıplayarak “O adamla fotoğraf çekmek istiyorum!” diye bağırdı. . Yönetmen Guillermo del Toro, aday gösterilen oyuncular Brendan Fraser, Angela Bassett ve Michelle Williams gibi sarılmak için yanlarına gittiler. Cruise, yıldızın on yıldan fazla bir süredir herkesin önünde fotoğrafının çekilmediği, bir zamanlar sık sık birlikte çalıştığı Steven Spielberg ile fotoğraf bile çektirdi.

Adayların öğle yemeğinin, büyük yıldızlar ve sahne arkası teknisyenlerinin eşit düzeyde olduğu eşitlikçi bir olay olması gerekiyordu, ancak Cruise’un balo salonunun en iyi köpeği olduğuna hiç şüphe yoktu: güneşin yerçekimine sahipti ve bu yüzden yanmış turuncu yüzünü yaptı. Cruise’un dikkatini dağıtabilecek tüm adaylar katılmayı reddetmişti: Orijinal Şarkı yarışmacıları Lady Gaga ve Rihanna başka taahhütlerle meşguldü (ikincisi için, henüz tamamlanmış bir Super Bowl görevi dahil) ve En İyiyi Şaşırttı – Kadın Oyuncu adayı Andrea Riseborough eylemde yoktu.

Yine de, bunu başarması Cruise’un biraz zamanını aldı: Öğle yemeğinden önceki bunaltıcı saatte, yarışmacı arkadaşları tarafından o kadar boğulmuştu ki, zar zor birkaç metreden fazla hareket edebiliyordu. “Elvis”in yıldızı Austin Butler’ın yavaş, durdurulamaz bir kararlılıkla Cruise’a doğru sürüklenişini ve sonunda genç adamı zımba gibi bir elini omzuna koyarak kendisine doğru çekmesini bir süre izledim. Birkaç dakika boyunca o kadar sıkı bir kanka sarılmasına kilitlendiler ki, ne hakkında konuştuklarını anlamak imkansızdı (veya daha da önemlisi, Butler hala “Elvis” karalaması ile konuşuyorsa).

Bunun yerine, sahneyi birkaç metre öteden gelişigüzel bir şekilde izleyen Top Gun: Maverick yapımcısı Jerry Bruckheimer’ı görmeye gittim. Oscar ödülünden çok patlayıcı aksiyon filmleri çekmesiyle tanınan yeni aday gösterilen yapımcı, “Öğle yemeğine ilk kez geliyorum,” dedi. “Sektörde 50 yıldan sonra nihayet buradayım.”

13 Oscar’a aday gösterilen ve bu yıl Tell It Like a Woman filmindeki “Applause” şarkısıyla geri dönen söz yazarı Diane Warren için öğle yemeğine ilk çıkışı değildi.

Warren, “Bu benim en sevdiğim gün,” dedi. “Artık kimse kaybeden değil, herkes kazanan.” Warren’ın Kasım ayında onursal bir Oscar kazandığını fark edince, bunun rekabetçi bir heykelcik kazanma arzusunu azaltıp azaltmadığını sordum. “Hayır, hala kazanmak istiyorum,” dedi sırıtarak. “Bir erkek arkadaş istiyor!”

Adaylar ve konukları mantarlı risotto yemek için yerlerini alırken, Akademi Başkanı Janet Yang sahneye çıktı ve organizasyonun geçen yılki törende Will Smith’in tokatını ele almasının sonuçlarını ele aldı.

Yang, “Yetersizdi,” dedi. “Bundan, Akademi’nin yaptıklarımızda tamamen şeffaf ve hesap verebilir olması gerektiğini ve özellikle kriz zamanlarında hızlı, şefkatli ve kararlı hareket etmemiz gerektiğini öğrendik.”

Bir bağımsız değişiklik zaten yapıldı: Gösteri başlamadan hemen önce toplam sekiz Oscar’ın verildiği geçen yılın aksine, Yang her kategorinin 12 Mart şovu sırasında canlı yayınlanacağına söz verdi. Bu nedenle Yang, adaylardan konuşmalarını kısa tutmalarını istedi: “Koşu süremize dikkat etmeliyiz” dedi. “Sonuçta bu canlı televizyon.”

Bu kararlaştırıldıktan sonra adaylar, dev bir ‘sınıf fotoğrafı’ için birlikte poz verecekleri sahnenin önüne tek tek çağrıldı. Açıklanacak ilk isim, ilk Oscar adaylığını bu yılın başlarında Everything Everywhere All at Once ile alan Jamie Lee Curtis oldu.

Curtis, “19 yaşımdan beri oyunculuk yapıyorum ve 64 yaşındayım – hesabı yapın,” dedi. “Bu fotoğrafın çekilmesini izlemek uzun yıllar demek.” Rahmetli ebeveynleri, aktörler Tony Curtis ve Janet Leigh, ikisi de Oscar adayıydı. “Onun işinin ve benim eserimin bu mirasıyla bağlantı kurmak ve şimdi buraya dahil olmak çok güçlü” dedi.

Son olarak, tüm adaylar toplandıktan sonra, Yapımcı ve akademi başkanı DeVon Franklin bir an için geri sayım yaptı – Pop! – sonra akademi fotoğrafçısı başka bir fotoğraf çekerken tekrar geri sayım yaptı. “Tamam, üç tane daha,” dedi Franklin.

“Sahibim bir en iyi erkek oyuncu adayı Colin Farrell (“The Banshees of Inisherin”) diye bağırdı.

Farrell kürsüde arkasında duran Warren’la hararetli bir konuşma yapmıştı. Resimler hazır olduğunda ve herkes balo salonundan ayrıldığında, Warren’a ne konuştuklarını sordum.

“İkimizin de okulda ne kadar başarısız olduğumuz hakkında konuştuk,” dedi, “ve şimdi gelmiş geçmiş en havalı mezuniyet fotoğrafıyla buradayız.”